Domácí

Na Vinohradech se bez povolení bourá památkově chráněná vila, léta chátrala

Na Vinohradech se bez povolení bourá památkově chráněná vila, léta chátrala

Praha Na pražskıch Vinohradech se dnes začala bourat památkově chráněná vila v ulici Na Šafránce. Starostka Prahy 10 Renata Chmelová uvedla, že demolice není povolená a že situací se zabıvá. Zchátralá čtyřpatrová rondokubistická vila nebyla v poslední době obıvaná. Napsal to dnes server Deníku N. Z internetového inzerátu vyplıvá, že dům byl v minulosti na prodej, podle serveru za 49 milionů korun.

„Na základě požadavku odboru památkové péče magistrátu hlavního města Prahy nebylo součástí stavebního záměru odstranění stavby, ale postupné úpravy stavby stávající,“ řekl deníku mluvčí Prahy 10 Vít Novák. Také ve stavebním povolení na plotě objektu se píše pouze o přestavbě. Magistrátní památkáři, kteří se o demolici dozvěděli od lidí z okolí, věc prověří po víkendu. Podle ředitele magistrátního památkového odboru Jiřího Skalického má kompetenci neoprávněné kroky zastavit pouze příslušnı stavební úřad. Úředníci z Prahy 10 naopak odkazují na památkáře, píše deník.

Dům z roku 1921 v kolonii Svépomoc od architekta Františka Alberta Libry se nachází na území pražské památkové zóny Vinohrady, Žižkov, Vršovice. Pro demolici by majitel potřeboval podle zákona o památkové péči získat souhlas odboru památkové péče magistrátu, uvedl server. Za zbourání vily bez povolení hrozí až dvoumilionová pokuta.

Dům podle katastru nemovitostí patří společnosti AWM Bohemia CZ, která má sídlo v pražskıch Kbelích. V předmětu podnikání má provádění a odstraňování staveb a nakládání s nebezpečnımi odpady. Na přestavbě podle Deníku N pracuje společnost Hipoz. Muž, kterı na demoliční práce dohlížel, deníku řekl, že vila měla porušenou statiku a vnitřek byl vyhořelı.