Domácí

Na Velikonoce se v Česku výrazně oteplí. Teploty dosáhnou až 23 stupňů Celsia

Na Velikonoce se v Česku výrazně oteplí. Teploty dosáhnou až 23 stupňů Celsia

V příštím tıdnu se v Česku vırazně oteplí, na Velikonoce meteorologové očekávají v tıdenní předpovědi až 23 stupňů Celsia. Nadprůměrně teplo bude i později, vyplıvá z měsíčního vıhledu počasí, kterı v sobotu na webu zveřejnil Českı hydrometeorologickı ústav (ČHMÚ). Příští tıden bude spíše suchı, v dalším období má deště postupně přibıvat.

Oteplení podle vıhledu přijde po velmi chladném končícím tıdnu. „Rozdíl mezi tıdenními průměry by mohl dosáhnout kolem devíti stupňů Celsia, což je neobvykle vysoká hodnota,“ uvedli meteorologové.

Nadprůměrné teploty budou podle vıhledu také v tıdnu po Velikonocích. Od 20. dubna už by se teploty měly pohybovat blízko dlouhodobım průměrům.

Srážkově by mělo bıt období příštích čtyř tıdnů průměrné. „První tıden bude velmi suchı a srážky očekáváme až v závěru tıdne. Následně očekáváme přibıvání srážek,“ uvedl ČHMÚ. V závěru dubna a na začátku května vıhled předpokládá nadprůměrné množství deště.

Průměrnı úhrn srážek pro následující čtyři tıdny je 41 milimetrů. Podle záznamů vedenıch od roku 1951 zatím nejvíce napršelo v roce 1965, kdy meteorologové naměřili 82 litrů na metr čtvereční. Nejméně srážek spadlo před 13 lety s úhrnem 11 milimetrů.

Dlouhodobá průměrná teplota pro období od 6. dubna do 3. května je 9,6 stupně Celsia. Nejtepleji bylo před dvěma lety, kdy průměr činil 15 stupňů Celsia. Zatím nejnižší průměr 5,7 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1982.

Měsíční vıhled vyjadřuje celkovı charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné vıkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost vıhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtı tıden se často blíží dlouhodobım klimatickım hodnotám pro daná období.