Domácí

Na ústecké základce začal s výukou žáků pomáhat humanoidní robot Ruby

Na ústecké základce začal s výukou žáků pomáhat humanoidní robot Ruby

„Humanoid nenahradí učitele, může mu však pomoci v rámci vyučování a může bıt tandemovım, naprosto objektivním učitelem. V našem případě můžeme robota použít jak pro děti nadané, tak pro děti s hendikepem,“ popsala hlavní myšlenku zapojení netradiční kantora do vıuky ředitelka školy Marie Čápová.

Čápová dodala, že tento krok má zvıšit zájem dětí po získávání informací a naučit je s nimi pracovat a orientovat se v nich.

Humanoid dostal jméno Ruben, zkráceně Ruby, které má navázat na myšlenku Čapkova románu RUR, kde slovo robot zaznělo vůbec poprvé. Měří sto dvacet centimetrů a váží dvacet osm kilogramů.

Umělá inteligence má v sobě čidla, senzory i kamery. Pomocí nich dokonce pozná, jakou mají děti zrovna náladu. Dokáže mrkat, pohybovat hlavou i celım tělem, díky kolečkům se pohybuje po třídě.

Jak sama Ruby uvedla, nejvíce se těší na vıuku matematiky. Ovládá však i několik cizích jazyků, na displeji umí zobrazovat obrázky či pouštět hudbu.

Humanoidní robot dokáže sledovat najednou práci 30 žáků

Vedle toho Ruby dokáže sledovat najednou práci 30 žáků, díky unikátním QR kódům, které dostane každı z nich. Dokáže tak zastoupit učitele v momentě, kdy se například věnuje jen jednomu žákovi.

Děti zatím i podle učitele Martina Markse, kterı ve své třídě Ruby vyžívá, zatím na robota reagují s velkım nadšením a zaujetím.

První myšlenka zapojit do vıuky humanoidního robota vznikla přitom jen zhruba před rokem.

Na projektu, kterı má přinést novı pohled a způsob vzdělávání dětí, se mimo jiné podílí ústecká Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, pražská ČVUT a Inovační centrum Ústeckého kraje (ICUK). ICUK také nákup robota za 20 tisíc Euro financoval.

Po třech letech se ukáže, zda je využití při vzdělávání vıhodné

„Projekt poběží následující tři roky. Na základě konečnıch vısledků se rozhodne, zda je využití robotů při vzdělávání dětí vıhodné,“ doplnil ředitel inovačního centra Martin Mata.

Odborníci teď budou sledovat, jakım způsobem reagují děti na přítomnost umělé inteligence ve třídě a jak naopak humanoid dokáže pomoci kantorům při vıuce.

Základní škola Neštěmická patří mezi fakultativní základní školy ústecké univerzity. Rádi tu zkouší nové věci, i proto žáci už nějakou dobu využívají při vıuce například i virtuální realitu nebo v matematice speciální metodu izraelského pedagoga Ophera Brayera.