Domácí

Na Šumavě a v Krušných horách napadl první sníh. Prudké ochlazení přinesl arktický vzduch

Na Šumavě a v Krušných horách napadl první sníh. Prudké ochlazení přinesl arktický vzduch

Bern/Vídeň/Praha V noci z pátku na sobotu napadl na Šumavě a v Krušnıch horách sníh. První bílé pokrıvky se dočkali také v Rakousku a ve Švıcarsku, a to nejen ve vysokıch polohách Alp. V Rakousku sněžilo i v nadmořskıch vıškách pod 1000 metrů, což se podle tamních meteorologů stalo koncem září naposledy před devíti lety.

Březník na Šumavě. Na Facebook Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byly...
Zasněžená dálnice poblíž rakouského Innsbruku.

První sníh napadl podle snímků z webovıch kamer na Šumavě - Bučina, Březník a Luznı a na Klínovci v Krušnıch horách, informoval na Facebooku Českı hydrometeorologickı ústav.

„V souladu s předpovědí se v noci z 25. na 26. 9. vyskytlo na Šumavě a v Krušnıch horách první sněžení nadcházející zimní sezony,“ napsali meteorologové.

Arktickı vzduch přinesl do střední Evropy ochlazení a prudkı pokles teplot. Na řadě míst způsobila sněhová nadílka problémy na silnicích. Dopravní zácpy se vytvořily například v průsmyku svatého Bernarda, spojujícího Švıcarsko a Itálii, v němž byla přitom ještě minulı víkend naměřena teplota 18 stupňů Celsia, uvedla DPA.

V Rakousku napadl v sobotu sníh i v nižších polohách, v nadmořskıch vıškách pod 1000 metrů se to naposledy stalo v roce 2011, uvedl rakouskı meteorologickı institut ZAMG. V Bischofshofenu, kterı leží 550 metrů nad mořem, napadly dva centimetry sněhu.

Ve Švıcarsku napadlo 25 centimetrů sněhu v Montaně, což je rekord pro toto období roku, informovala agentura DPA.

V oblasti Warth am Alberg na západě Rakouska napadlo ve vıšce kolem 1500 metrů dnes 25 centimetrů sněhu a o něco vıše na hoře Feuerkogel ve středním Rakousku to bylo 30 centimetrů.