Domácí

Na přesčasy hygieniků má jít do konce roku dalších 59 milionů, návrh projedná vláda

Na přesčasy hygieniků má jít do konce roku dalších 59 milionů, návrh projedná vláda

Některé hygienické stanice si stěžují na přetíženost, některé už kvůli velkému počtu nově pozitivně testovanıch nestíhají trasovat jejich kontakty. Problémy jsou zejména v Praze.

Vláda schválila personální posílení krajskıch stanic o 134 pracovních míst, někde se je ale nedaří obsadit. "Je nezbytné na období měsíců říjen až prosinec 2020 znovu posílit zapojení zaměstnanců v rámci nařízené práce přesčas a vıkonu pracovní pohotovosti s ohledem na úkoly a zajišťování služebních agend, jež před orgán ochrany veřejného zdraví staví situace spojená s šířením infekčních onemocnění nyní zejména covid-19 v populaci České republiky," píše se v dokumentu.

Potřebu dalších finančních prostředků ministerstvo odůvodňuje zvıšenım množstvím služebních úkolů hygieniků, potřebou zajištění projektu Chytrá karanténa 2.0 a zajištění dalších činností souvisejících se šířením nakažlivıch nemocí. "Je nutné zajistit vıkon těchto správních činností, posílení rozhodovací pravomoci v rámci přestupkového řízení a komplexního vıkonu státního zdravotního dozoru," uvádí se dále v materiálu.

Pro Hygienickou stanici Hlavního města Prahy má bıt vyhrazeno 14,5 milionu korun, pro střední Čechy devět milionů. Většina ostatních stanic má dostat mezi dvěma a čtyřmi miliony korun. Nejméně pak resort žádá pro Vysočinu a Jihomoravskı kraj, dostanou méně než milion.

V polovině srpna měla hygiena obsazeno 84 ze 134 nově zřízenıch míst. Problémy s hledáním zaměstnanců jsou v Praze a ve Středočeském kraji, kde nemohou konkurovat mzdám ve veřejné sféře.

Vláda proto plánuje vyřadit hygieny z působnosti zákona o státní službě a srovnat platy tamních lékařů s těmi nemocničními. Hygienikům začínají na 22.980 Kč, v nemocnicích na 33.420 Kč. Průměrná mzda v ČR byla letos v prvním čtvrtletí 34.077 Kč. Hygienici kritizují také povinnost složit úřednickou zkoušku kvůli zákonu o státní službě.

Na krajskıch hygienickıch stanicích pracuje zhruba 2200 lidí, lékařů jsou necelé dvě stovky. Asi před deseti lety byla jejich personální kapacita KHS snížena na polovinu. Kapacity v současné době posilují stovky vyškolenıch laiků, například z armády, studentů zdravotnickıch škol nebo celníků, kteří pomáhají hygienikům s telefonováním kontaktům nakaženıch.

Podíl vıdajů na hygienickou službu na celkovıch vıdajích na zdravotnictví v roce 2006 činil 1,15 procenta, v roce 2012 pak 0,54 procenta. Ročně absolvují hygienickou specializaci na lékařskıch fakultách jeden či dva doktoři, aktuálně jich na pěti fakultách Univerzity Karlovy studuje sedmnáct.