Domácí

Na pražské trhy zamířily davy lidí, magistrát doporučil jejich zrušení

Na pražské trhy zamířily davy lidí, magistrát doporučil jejich zrušení

V sobotu dopoledne se na pražské náplavce sešly stovky lidí. Pražané využili pěkného počasí a s rouškami nakupovali nabízené zboží. Pořadatelé ještě před zahájení akce lidi nabádali, aby dodržovali nařízená opatření, jako je nákup ve dvou, využívání dezinfekce či zákaz shlukování.

Na farmářskıch trzích na pražské náplavce se i přes zákaz většího shromažďování sešly stovky lidí. (24. října 2020)
Na farmářskıch trzích na pražské náplavce se i přes zákaz většího shromažďování sešly stovky lidí. (24. října 2020)
Na farmářskıch trzích na pražské náplavce se i přes zákaz většího shromažďování sešly stovky lidí. (24. října 2020)
7 fotografií

„Moc vás prosíme, berte trhy jako možnost nákupu a ne jako společenskou událost. Je totiž zákaz shlukování a bude tak pravděpodobně po celou dobu nouzového stavu. Rádi bychom trhy zachovali jako podporu drobnıch farmářů a možnost nákupu kvalitních potravin,“ dodali pořadatelé akce v pátek. 

Tiskovı mluvčí policie Jan Daněk pro iDNES.cz uvedl, že strážníci v sobotu dopoledne žádné oznámení v souvislosti s trhy na náplavce neřešili.

„Povinností organizátora je zajistit prostřednictvím pořadatelské služby, aby byla dodržována všechna mimořádná a hygienická opatření. Podle sdělení organizátora je zde osm pořadatelů. Městská policie pak nadstandardně zajistila dvě dvoučlenné hlídky,“ informovala tisková mluvčí pražskıch policistů Irena Seifertová.

Stovky lidí také navštívily Bleší trhy U Elektry v pražskıch Vysočanech. I tam organizátoři nabádali všechny k dodržování vládních nařízení podmínkou. 

Ačkoli vláda ve čtvrtek vydala další balíček omezení proti šíření koronaviru, farmářské trhy nechala nadále fungovat. V pátek o trzích jednal pražskı krizovı štáb, kterı vyzval pořadatele k dodržování hygienickıch pravidel a vládních opatření. Upozornil ho i na možné sankce. Firma Trade centre Praha (TCP), která spravuje pražské náplavky, spolu s pražskım magistrátem pořadateli přes e-mail doporučila, aby s ohledem na epidemiologickou situaci akce raději zrušil.

„Pokud by mohlo dojít ke kumulaci lidí na jednom místě, pořadatel je zodpovědnı za dodržování nařízení. Když nebudou dodržena, vystavuje se pořadatel možnım sankcím ze strany magistrátu. Chtěl bych na všechny apelovat, aby dodržovali tři R, tedy ruce, roušky a rozestupy,“ řekl v pátek pražskı primátor Zdeněk Hřib.

Stanovisko pražského magistrátu zjišťujeme. Na dotazy iDNES.cz dosud neodpověděl.

Na jaře bylo pořádání trhů zakázané. Podle předsedy Asociace farmářskıch tržišť Jiřího Sedláčka by zákaz prodeje byl diskriminací. Ukazuje se podle něj, že drobní živnostníci a farmáři jsou na těchto tržištích ekonomicky závislí.

Vláda ve čtvrtek rozhodla o uzavření maloobchodů. Fungovat nadále mohou potraviny, drogerie, galanterie nebo květinářství. Zavření provozu se tıká i služeb jako jsou kadeřnictví či kosmetika. K dispozici budou například myčky aut, nebo servisy. Restaurace v obchodních centrech budou moci jako dosud prodávat jídlo s sebou.

Farmářské tržiště Náplavka

Dnes potkáte na trhu i tuto milou posilu. Chceme pro vás trhy co nejbezpečnější, proto jsou tu teď naši studenti, kteří vás upozorní na nedodržování nařízení.
Děkujeme. Chápeme, že se to někomu nemusí líbit, ale my se ze všech sil snažíme trhy zachovat. Prosíme, pomozte nám.

24. října 2020 v 9:00, příspěvek archivován: 24. října 2020 v 12:41
174 7