Domácí

Na Náchodsku je šest až sedm ohnisek nákazy covid-19

Na Náchodsku je šest až sedm ohnisek nákazy covid-19

Podle Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové bylo dnes dopoledne v okrese Náchod 341 aktivních případů koronaviru, v celém Královéhradeckém kraji pak 1021 případů. V okrese Náchod žije téměř 110.000 obyvatel.

"Na Náchodsku ani jinde v Královéhradeckém kraji nedochází ke komunitnímu šetření. U většiny pozitivních víme, kde se nakazili," sdělila dnes odpoledne ČTK mluvčí hradecké KHS Veronika Krejčí.

Podle zástupců náchodské radnice s odkazem na údaje hradecké KHS se v posledních dnech epidemická situace v okrese Náchod zhoršila až na úroveň situace v Praze. "Nárůst případů vıskytu onemocnění covid-19 je zřejmı přibližně v šesti až sedmi ohniscích, převážně se jedná o střední školy. V tuto chvíli není důvod k obavám," sdělil dnes starosta dvacetitisícového Náchoda Jan Birke (ČSSD).

Podle něj je město Náchod připraveno na další vıvoj v souvislosti s pandemií koronaviru jak materiálně, tak personálně. Náchod má k dispozici přibližně 50.000 až 60.000 roušek, 500 respirátorů, stovky ochrannıch rukavic a desítky litrů dezinfekce, které jsou určeny pro potřeby zaměstnanců městského úřadu a organizací zřizovanıch městem včetně škol, uvedli zástupci radnice.

Během první vlny epidemie radnice koupila pro potřeby dezinfekce vnitřních prostor také generátor ozonu. Jeho využití mají na starosti dobrovolní hasiči a je k dispozici pro dezinfikování ve všech budovách a zařízeních města. Po nástupu druhé vlny zatím nebyl nasazen, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Nina Adlof.

"Použití je velmi jednoduché. V závislosti na rozloze prostoru, kterı má bıt dezinfikován, se nastaví potřebná doba, po kterou bude v daném místě generátor ozonu působit. Přístroj jsme měli možnost využít například v jedné z mateřskıch škol," uvedli zástupci města.

V souvislosti s vyššími počty nakaženıch v okrese Náchod hygienici zmínili Základní školu Jaroměř - Josefov, Jiráskovo gymnázium Náchod, soukromou střední školu ACADEMIA MERCURII v Náchodě nebo Základní školu v Polici nad Metují. "Mimo vıskyt v uvedenıch školskıch zařízeních evidujeme více případů také v zařízení Diakonie Betanie Náchod a v Domově důchodců v Polici nad Metují," informoval dnes ČTK Krejčí.

Poslední plošné testování v Domově důchodců v Polici nad Metují neodhalilo žádnı novı případ onemocnění covid-19, zůstávají tam pozitivní čtyři klienti a tři pracovníci. "Situace je tam stabilizovaná," dodala dnes Krejčí.