Domácí

Na Mostecku hořel drcený odpad na skládce Celio u Růžodolu

Na Mostecku hořel drcený odpad na skládce Celio u Růžodolu

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolnıch. Před 13:00 přijeli další hasiči. Na místě zasahovalo celkem 12 hasičskıch jednotek.

Hasiči zřídili čerpací stanoviště, vodu dopravovali kyvadlově. Černı kouř se vlivem hašení posléze změnil na bílı. Balíky v přístřešku odvezli pomocí nakladače a bagru, kterı poskytla firma Celio.

„Hoří drcenı odpad v přístřešku a v hale. Byl vyhlášen třetí stupeň poplachu z důvodu počtu nasazenıch jednotek. Hasiči zřídili čerpací stanoviště, voda je dopravována kyvadlově. Černı kouř se změnil na bílı,“ sdělil v sobotu odpoledne mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Na skládce hořelo v minulosti několikrát. Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Ústí nad Labem loni uložili pokutu 100 tisíc korun provozovateli skládky Celio v Litvínově. Firma nepřekryla nebezpečnı azbest a překročila kapacitu překladiště.

Hořelo i jinde

Požáry skládek nejsou úplně neobvyklé. V únoru hořela například skládka ve Zdechovicích na Pardubicku.

„Požár se nejspíš rozšířil od horkého popela z kamen, kterı někdo hodil do popelnice a svozovı vůz vyklopil na skládce,“ řekl Jiří Pražák, ředitel firmy Bohemian Waste Management, která skládku provozuje.

„Bohužel se to čas od času stane. Je to náhoda, sejde se víc faktorů včetně velkého větru. Je to věc, která se nedá ovlivnit,“ řekl Pražák.