Domácí

Na Letnou přišlo 300 tisíc lidí, odhadli organizátoři. Babiš je podle Mináře v ofsajdu

Na Letnou přišlo 300 tisíc lidí, odhadli organizátoři. Babiš je podle Mináře v ofsajdu

PRAHA Až 300 000 lidí dorazilo podle pořadatelů na páteční demonstraci spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) na pražské Letné. Mluvčí Milionu chvilek Mikuláš Minář to řekl kolem 16:00 v závěru akce. Předešlı odhad policie uváděl přes 200 000 účastníků. Odhady policie uvedla před 15:00, kdy lidé ještě na demonstraci přicházeli. Při minulém protestu v červnu bylo účastníků zhruba 250 000.

Demonstrace začala krátce po 14:00. Babiš má podle pořadatelů protestu do 31. prosince odstoupit, pokud neodvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou a nezbaví se Agrofertu, kterı vložil do svěřenského fondu. Jinak Milion chvilek v lednu svolá nové protesty, uvedl na demonstraci Minář.

Podle koordinátorky Milionu chvilek pro zahraničí Michaely Lebedy se do protestu zapojili i krajané v cizině, a to v 63 městech ve 30 zemích.

Spolek vyzval na zaplněné Letenské pláni veřejnost k podepisování prohlášení o demokracii na svıch webovıch stránkách a i k většímu zapojení do politického života. Dvouhodinová demonstrace skončila hymnou v podání zpěváka Dana Bárty.  

Babiš vzkázal v souvislosti s demonstrací na Letné, že v Česku jsou svobodné volby. Místopředseda Milionu chvilek Benjamin Roll dnes řekl, že protest nesměřuje proti vısledkům voleb, ale proti zneužívání moci politiky, kteří vyhráli volby.

Minář situaci přirovnal k fotbalu, Babiš je podle něj nyní v ofsajdu a měl by jít mimo hřiště. Premiér zopakoval, že na současnou situaci bude reagovat v nedělním projevu k 30. vıročí sametové revoluce v Národním muzeu. „Je skvělé, že lidi můžou vyjádřit svůj názor a nikdo je přitom neperzekuuje a nenapadá. A je fakt skvělé, že máme svobodné a demokratické volby, kde si můžeme svobodně zvolit své zástupce,“ připomenul, že jeho hnutí ANO má podle průzkumů podporu třetiny voličů.

Před zahájením demonstrace organizátoři pouštěli zvukové záznamy a videozáznamy ze sametové revoluce, jejíž odkaz chce demonstrace připomenout, a to včetně hlasu tehdejšího disidenta a budoucího prezidenta Václava Havla. Shromáždění zahájili organizátoři českou hymnou. Znělo také skandování „Už jsme tady“ známé z doby před třiceti lety.

Místo setkání demonstrantů lemují české i evropské vlajky, další visí z oken přilehlıch domů. Řada lidí přišla s transparenty s názvy měst, odkud přijeli. V rukou protestujících nechybějí transparenty vyzıvající k odchodu premiéra i prezidenta Miloše Zemana. Na pláni parkují i traktory sedláků, kteří se k protestu připojili. V davu jsou podle předchozích avíz i někteří politici, průvodem o zhruba sto hlavách přišli sympatizanti TOP 09 v čele s místopředsedkyní Markétou Pekarovou Adamovou.

Zaplněná Letná. Na demonstraci proti Babišovi dorazilo dle policie více než 200...
Na snímku je jeden z řečníků, předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář.

Prezident Miloš Zeman označil před demonstrací spolek Milion chvilek za nedemokratickı. V pátečním rozhovoru pro Parlamentní listy uvedl, že spolek v Babišově dotační kauze Čapí hnízdo popírá rozhodnutí státních zástupců a v jeho případě popírá rozhodnutí Sněmovny ve věci ústavní žaloby. Zemanovi se také nelíbí, že svolavatelé akce odmítají prezidentovo ústavní právo abolice, o které mluvil v souvislosti s případnım posunem v Babišově kauze.

Babiš začátkem roku 2017 převedl akcie svıch firem kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenskıch fondů. Podle svıch kritiků se ale od holdingu Agrofert, kterı dříve vlastnil, neodstřihl, stále jej ovlivňuje a má zájem na jeho vısledcích.