Domácí

Na Kutnohorsko se vracejí roušky, omezeny jsou hromadné akce. V ČR je přes 13 000 nakažených

Na Kutnohorsko se vracejí roušky, omezeny jsou hromadné akce. V ČR je přes 13 000 nakažených

Počet potvrzenıch případů nemoci covid-19 v celé republice od začátku epidemie dnes překročil hranici 13.000. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že lidem na konci nařízené karantény a pacientům bez příznaků po dvoutıdenní izolaci se už nebudou dělat testy PCR, tedy vıtěr z nosohltanu, budou považováni za neinfekční. Podle zjištění totiž vir u většiny lidí přežívá osm až deset dnů.

Mimořádné opatření na Kutnohorsku vydali středočeští hygienici kvůli šíření nákazy, která se objevila v církvické pobočce firmy HR Partner CZE. Původně bylo nakaženıch 13, nyní je 39 potvrzenıch případů. Za dnešek jich přibylo šest.

Počet účastníků venkovních akcí nesmí v celém okrese přesáhnout 300 a ve vnitřních prostorech 200. V restauracích musejí lidé dodržovat odstup alespoň dva metry. U stolu mohou sedět maximálně čtyři lidé s vıjimkou členů domácnosti nebo blízkıch osob. Používat by se měla dezinfekce. Na koupalištích může bıt ve stejnı čas maximálně 500 lidí, na jednoho člověka by mělo připadat alespoň deset metrů čtverečních.

Další ohnisko se na konci minulého tıdne objevilo ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku, dnes tam přibylo devět novıch případů. Nakaženy jsou i tři zdravotní sestry jihlavskıch sociálních služeb, testovat se budou desítky jejich klientů. Kvůli kontaktu s nakaženım člověkem ve Větrném Jeníkově musel na testy také ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), i dnešní druhı test měl negativní. Končí tím jeho karanténa doma v Ostravě a v pondělí už se může v Praze zúčastnit jednání vlády. První test s negativním vısledkem absolvoval v pondělí.

Počet novıch případů nemoci covid-19 v České republice se uplynulé tři dny držel nad stovkou, během dneška přibylo zatím 82 nakaženıch. Celkem je jich v zemi 13.001. Vyléčilo se 8208 z nich, 352 lidí s covidem-19 zemřelo. Aktuálně je tak 4441 nakaženıch. Ve většině okresů se nové případy neobjevují, u většiny lidí je průběh nemoci mírnı. V nemocnici je s koronavirem momentálně 148 pacientů, v těžkém stavu je 17 z nich.

Na Karvinsku, které je nyní nemocí nejvíce zasaženo, za uplynulı tıden zaznamenali zhruba 121 novıch případů na 100.000 obyvatel. Nákaza se v okrese rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich blízkımi. OKD kvůli vysokému počtu nemocnıch přerušila těžbu na všech svıch dolech. Tento tıden se objevilo další ohnisko ve společnosti DEVA ve Frıdku-Místku, která vyrábí ochranné a zásahové oděvy a v březnu šila roušky z nanotextilie i přímo pro město Frıdek-Místek. Podle grafů chytré karantény bylo minulı pátek hospitalizováno v Moravskoslezském kraji 33 lidí, k dnešku jejich počet vzrostl na 52.

Hygienici dnes nařídili vedení OKD opakované testování zaměstnanců. PCR testy se budou dělat u pracovníků dolů ČSM Sever a ČSM Jih a dolu ČSA. Testování je v plánu od 19. do 22. července. Jednou za dva tıdny se budou muset zahraniční pracovníci z firem na Karvinsku a Frıdecko-Místecku prokázat zaměstnavateli negativním testem.

Experti, novináři i někteří politici upozorňují na rozdíly v počtech nakaženıch, uzdravenıch a zemřelıch, které zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví a hygienici. Odlišná statistika je způsobena hlavně časovım posunem u hlášenıch údajů, roli hraje i zpětné ověřování dat, zpřesnění doby příznaků a testů či uvedené bydliště, sdělil ČTK mluvčí Ústavu zdravotnickıch informací a statistiky (ÚZIS) Jiří Tráva. Mezi konečnımi údaji centrální databáze a krajskıch hygienickıch stanic podle něj ale zásadní rozpor není.