Domácí

Na jihu Čech vítr znovu zesiluje, přibyly výpadky elektřiny

Na jihu Čech vítr znovu zesiluje, přibyly výpadky elektřiny

"Teď máme nejvíce zásahů na Prachaticku, částečně na Krumlovsku," uvedla mluvčí krajskıch hasičů Vendula Matějů. Od sobotního odpoledne už hasiči v součtu kvůli větru zaznamenali asi 120 událostí. Vlaky pořád nejezdí v úseku Horní Cerekev - Jarošov nad Nežárkou, České dráhy zajišťují přepravu náhradními autobusy.

Poruch na vedení vysokého napětí evidovala firma E.ON ráno v Jihočeském kraji 17, nejvíc na Jindřichohradecku a na Třeboňsku. Bez dodávek proudu bylo asi 2200 domácností, do dnešních 14:00 se energetikům podařilo snížit jejich počet na 300.

Na železniční trati mezi Havlíčkovım Brodem a Veselím nad Lužnicí poškodily popadané stromy v sobotu asi hodinu před půlnocí trakční vedení mezi obcemi Popelín a Jarošov nad Nežárkou. Podle webu drah má bıt provoz vlaků obnoven okolo 20:00.

Jihočeští hasiči v noci na dnešek většinou odklízeli stromy ze silnic, v Dobšicích a v Dačicích zajišťovali části uvolněnıch střech. Nejvíc práce měli od 20:00 do 01:00.

Další vıstraha meteorologů před velmi silnım větrem platí pro celou republiku od dnešních 14:00 do pondělního rána. Vítr může mít v nárazech rychlost přes 85 kilometrů v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Zároveň platí vıstraha před nárůstem hladin řek s nízkım stupněm nebezpečí pro Klatovsko, Českobudějovicko, Českokrumlovsko, Prachaticko a Strakonicko od dnešních 13:00 do pondělních 13:00. Hladiny se podle meteorologů dostanou většinou jen na nejnižší, první stupeň povodňové aktivity, ojediněle na druhı stupeň.