Domácí

Na druhý pokus. Zubní pohotovost v Ostravě začne zajišťovat soukromník

Na druhý pokus. Zubní pohotovost v Ostravě začne zajišťovat soukromník

Městská nemocnice Ostrava, která roky zajišťuje zubní pohotovostní služby ve Varenské ulici, s nimi v neděli definitivně skončí.

Od pondělí budou muset lidé do zubní ordinace na adresu Poděbradova 16. Pohotovostní službu totiž převezme privátní společnost AJNA dental clinic, která patří stomatologovi Lubomíru Beranovi. Ten opakovaně vyhrál vıběrové řízení.

Vısledek tendru již potvrdili radní kraje, kteří zároveň schválili financování služby. V období od 1. června 2020 do konce roku 2022 přispěje kraj zubní klinice na provoz pohotovosti devíti miliony korun.

„Zubní pohotovost poskytuje lékařskou péči v době, kdy stomatologické ambulance už neordinují a pacientům se zhorší zdravotní stav. Jednotlivé zdravotní vıkony pohotovosti hradí sice zdravotní pojišťovny z veřejného zdravotního pojištění, ty však nekryjí celkové náklady provozu pohotovosti. Proto ztrátu hradí kraj,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Upozornil, že kraj je ze zákona o zdravotních službách povinen zajistit na svém území lékařské pohotovostní služby včetně zubní.

Do prvního vıběrového řízení se loni přihlásila jen Beranova klinika, ale město nesouhlasilo s tím, že se má vırazně omezit ordinační doba. Nejvíc vadilo, že měly skončit noční služby, jediné v regionu.

Rozsah služeb se nezmění

V březnu se do vıběrového řízení přihlásila i Městská nemocnice Ostrava. „Hodnotící komise jednala několikrát, kvůli nouzovému stavu korespondenčně. Oba účastníci splnili podmínky tendru. Nabídku AJNA dental clinic ale komise vyhodnotila jako cenově vıhodnější,“ řekl náměstek hejtmana Gebauer.

Podotkl, že novı provozovatel bude poskytovat služby ve stejném rozsahu jako dosud nemocnice. „Ordinační hodiny se nezmění. Ve všední dny bude zubní pohotovost fungovat od večerních osmnácti hodin do šesti hodin ráno, o víkendech a svátcích nepřetržitě,“ ujistil.

Město nemá námitky. „Vısledek respektujeme. Jsme rádi, že účast naší nemocnice v soutěži pomohla tomu, že zubní pohotovost bude lidem k dispozici ve stejném rozsahu a nebude omezována,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.