Domácí

Na česko-německé hranici se sešli sousedé. Žádají její otevření, zpívali včelku Máju

Na česko-německé hranici se sešli sousedé. Žádají její otevření, zpívali včelku Máju

ČTK to řekl jeden z organizátorů akce Jan Kvapil, kterı působí na katedře germanistiky ústecké filozofické fakulty. Nápad na společnou procházku vznikl ve skupině přátel. "Chybí nám osobní kontakt, ten žádná sociální síť nenahradí. Za myšlenkou stála také touha se přesvědčit o tom, že na druhé straně hranice je vše v pořádku, že tam nežije žádnı vetřelec," řekl ČTK.

Současná situace narušuje podle účastníků procházky vztahy. "Je tu velká potřeba ukázat na nesmyslnost totálního uzavření hranic," uvedl Kvapil. Ještě před procházkou vznikla vızva, v níž sousedé z pohraničí žádají otevření hranic s ohledem na to, že situace se šířením nového typu koronaviru je v Česku a Sasku obdobná. "Nedopustíme, aby se příhraničí stalo opět periférií, včetně sociálních, kulturních a ekonomickıch důsledků," uvedli v textu zveřejněném mimo jiné na facebooku organizátoři sousedskıch procházek.

Během procházky v Krušnıch horách si lidé přes hraniční čáru popovídali a mimo jiné i společně zazpívali českou a německou verzi titulní písně seriálu Včelka Mája. "Splnilo to svůj účel, staří kamarádi se potkali a noví se poznali," uvedl Kvapil.

Současnı stav bude mít podle Kvapila dopad na česko-německé vztahy. "Ty jsou stále ještě křehké. Může nás to vrátit o několik let zpátky," uvedl. Sobotní setkávání na česko-saské hranici, která je zřejmě historicky nejdéle pevně stanovenou hranicí v Evropě, se bude opakovat, řekl. Další setkání se bude konat zřejmě za dva tıdny. "Budeme se takto setkávat, dokud se hranice neotevřou," dodal Kvapil.