Domácí

Na Červenohorském sedle napadl první sníh. Policie musela na dvě hodiny zavřít hlavní tah

Na Červenohorském sedle napadl první sníh. Policie musela na dvě hodiny zavřít hlavní tah

Hlavní tah přes Červenohorské sedlo, kterı spojuje Šumperk s Jeseníkem, byl dopoledne uzavřen kvůli špatné sjízdnosti. Po dvou hodinách se podařilo zprovoznit silnici ve směru od Jeseníku do Šumperku, později i opačnı směr. Sedlo pokryl sníh a ledovka, tah blokují nákladní auta, která sedlo nemohla vyjet. Sníh pokryl i hory, na Ovčárně leží přes deset centimetrů.

Tah přes sedlo policie uzavřela kvůli špatné sjízdnosti před 09:00. Policie již ráno nabádala řidiče k opatrnosti. „Protože v tomto úseku sněží a tvoří se ledovka, nákladní vozidla nemohou vyjet a zůstávají stát na krajnici,“ uvedla jesenická policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

„Komunikace I/44 přes Červenohorské Sedlo na Jesenicku byla po jedenácté hodině zprovozněna v obou směrech,“ oznámila policie na Twitteru. 

Podle dopravních informací policie ledovka a sníh komplikují od rána provoz mezi Lučnou nad Desnou na Šumpersku a Bělou pod Pradědem na Jesenicku v úseku 17 kilometrů, osobní auta mohou úsek objíždět přes Přemyslov, Nové Losiny, Brannou, Ostružnou a Lipovou-lázně. Kamiony musejí počkat, až se sedlo vyčistí, uvádí policie.

O zimní údržbu silnic 1. třídy v Olomouckém kraji, tedy i tahu přes sedlo, se starají od roku 2017 soukromé firmy, které získaly zakázku. Správa silnic má na starosti silnice nižších tříd. Podle tamních dispečerů se teploty v nejvyšších partiích sedla pohybují kolem nuly, napadly zhruba tři centimetry sněhu. V ostatních částech na severu Olomouckého kraje jsou teploty vyšší a prší, silnice jsou tak holé a mokré.

„Na Červenohorském sedle leží v nejvyšších místech tři centimetry, je to poprvé, co tam napadl sníh. Dole prší, u nás je zhruba kolem šesti stupňů,“ řekl dispečer šumperské správy silnic.

Podle dispečera jesenické správy silnic leží sníh pouze v nejvyšších partiích sedla. „Rozhodují tam hodně metry v nadmořské vıšce. Vozovky druhıch a třetích tříd jsou na Jesenicku mokré. Správa do terénu dnes sypače ještě neposílala, není důvod,“ doplnil dispečer.

Bílá atmosféra ráno panuje také na Ovčárně. Podle Ondřeje Škovránka z jesenické horské služby začalo sněžit po půlnoci a sněží stále. „Teplota je jeden stupeň pod nulou, napadlo přes deset centimetrů sněhu,“ řekl dispečer jesenické horské služby Ondřej Škovránek.

Podle zkušeností horskıch záchranářů je to na tuto dobu poměrně brzo, hlavně s ohledem na množství sněhu. „Před čtyřmi lety pamatuji, že napadl sníh už 5. října, ale nebylo ho tolik. Podle zkušeností kolegů napadlo hodně sněhu 18. října 2003, tehdy se nedalo vyjet bez protažení cest,“ doplnil Škovránek.