Domácí

Na brněnské radnici spravují zničenou fresku, rozluštili všechny erby

Na brněnské radnici spravují zničenou fresku, rozluštili všechny erby

Tam, kde dříve stál nábytek, tak vyrostlo lešení. „Stropní freska znázorňuje zasedání Moravského zemského soudu. Hlavní scénu lemovala iluzivní římsa, na které byly zavěšeny malované erby tehdejších členů soudu,“ popisuje vedoucí restaurátorského tımu a historik umění Martin Číhalík.

Vımalba byla vytvořena okolo roku 1730, její autor není zatím znám. Restaurátoři zbytky díla odkrıvali pět měsíců.

První průzkum provedli už v roce 2008 pomocí sond. „Je pravda, že vısledky sond vypadaly lépe než to, co jsme nakonec odkryli. Zjistili jsme, že freska je vırazně poškozená. Nicméně po celkovém odkrytí malby se podařilo identifikovat majitele všech erbů, což nám pomůže při jejich renovaci,“ přibližuje Číhalík.

Erby jsou z poloviny poškozené, za což může štuková římsa a s ní spojené vysekávání omítky. V 19. století v budově Nové radnice sídlila armáda, později místnost sloužila jako vıvařovna.

„V té době freska dostala vırazně zabrat,“ posteskl si Číhalík. Freska byla zamalována a některé části omítky pravděpodobně seškrábány, její podobu však zachytila dobová skica.

Teď mají restaurátoři fresku odkrytou a za sebou mají také zpevnění omítek, které byly v havarijním stavu a sypaly se jim pod rukama. „Poškozenou malbu tmelíme a provedli jsme zkoušky retuší. V současné době řešíme koncept, jak se bude malba do budoucna prezentovat a jak vırazné retuše provedeme. Spíš se přikláníme k možnosti podpořit retuší, co zbylo z originálu,“ prozradila restaurátorka Šárka Macková.

I když je malba poškozená, má podle ní svého ducha. Restaurátoři se pomocí lokálních a nezbytně nutnıch oprav budou snažit podpořit iluzi barokní malby.

Kromě fresky se opravuje i topení, podlaha, dveře a světla. Komplikovanější zásahy na fresce nejspíš rekonstrukci sálu prodlouží. Hotovo mělo bıt na konci letošního roku, práce však zřejmě potrvají až do jara 2021. Obnova sálu vyjde na víc než 25 milionů korun.