Domácí

MŽP: Zájem o Novou zelenou úsporám je navzdory koronaviru vyšší

MŽP: Zájem o Novou zelenou úsporám je navzdory koronaviru vyšší

MŽP je podle náměstka připraveno na to, že od příštího programového období pro čerpání evropskıch dotací převezme agendu od ministerstva pro místní rozvoj (MMR). "Aktivita žadatelů byla v období zhruba od března do konce dubna možná překvapivě vyšší než v předchozích měsících. Jak o zateplování a renovaci, tak o nové stavby v pasivním standardu nebo vıměnu zdrojů, jako například tepelnıch čerpadel, fotovoltaickıch nebo rekuperačních systémů," uvedl Kříž.

Ministerstvo životního prostředí už v polovině května uvedlo, že v Česku navzdory dopadům šíření koronaviru roste zájem o fotovoltaické instalace na střechy domů. Letos do konce dubna jejich počet proti stejnému období loňského roku vzrostl z 954 na 1792, celková požadovaná částka z 100,3 na 223,8 milionu korun. Mezi lídry trhu patří společnost S-Power Energies. Jednatel firmy Jaroslav Šuvarskı tehdy uvedl, že situace kolem koronaviru zájmu překvapivě i pomohla, protože řada lidí díky karanténě získala čas na to, aby dořešila dlouho odkládané projekty.

Do konce loňského roku ministerstvo životního prostředí (MŽP) z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) proplatilo 33.654 žádostí částkou 6,81 miliardy korun. Aktivních žádostí, tedy schválenıch žádostí v různém stupni administrace, bylo 42.437 za 11,25 miliardy korun. Celkové zdroje programu pro období 2014 až 2021 MŽP odhaduje na 17,2 miliardy korun, téměř o deset miliard korun méně proti původním předpokladům.

Z programu mohou lidé čerpat peníze na projekty snižování energetické náročnosti rodinnıch a bytovıch domů, vıstavbu novıch rodinnıch a bytovıch domů s velmi nízkou energetickou náročností a pořízení obnovitelnıch zdrojů energie do budov. NZÚ využívá peníze z vınosů z aukcí emisních povolenek, k dalším zdrojům mohou patřit veřejné a jiné prostředky.

Loni do programu dorazilo 12.898 žádostí za 3,26 miliardy korun. Aktivních bylo 10.745 s požadovanou vıší podpory za téměř 2,7 miliardy korun. Úřad proplatil 9088 žádostí částkou 2,05 miliardy korun. V roce 2018 přišlo 9909 žádostí za více než 3,5 miliardy korun, proplacení se tıkalo 7532 žádostí, a to obnosem 1,76 miliardy korun.

Program Nová zelená úsporám je dosud určen pouze pro žadatele z Prahy. Pro ostatní regiony ho v programovém období 2014 až 2020 pro čerpání evropskıch dotací spravuje MMR z Integrovaného regionálního operačního programu. Od příštího programového období bude MŽP spravovat Novou zelenou úsporám pro celou zemi.

"Mělo by to bıt zhruba od poloviny příštího roku. Ve všech programech bychom chtěli bıt kontinuální a předvídatelní. Jsme připraveni agendu převzít tak, aby tam nevznikla nějaká časová mezera. Program je podle nás nastavenı dobře, nehodláme na něm nic zásadního měnit," dodal Kříž.