Domácí

Muž se na protest připoutal k plotu úřadu, údajně nemůže vídat svého syna

Muž se na protest připoutal k plotu úřadu, údajně nemůže vídat svého syna

Otec, jehož jméno redakce zná, avšak z důvodu citlivosti případu jej nezveřejňuje, se snažil domoci svého syna jak přes Oddělení sociálně právní ochrany dětí (OSPOD), tak přes policii, státní instituce si jej však podle jeho slov jen posílají mezi sebou.

Když se ani do čtvrtka, kdy se měl potkat se synem, nic nestalo, na protest se připoutal k bráně úřadu městské části Brno-jih, jejíž sociální odbor má případ na starosti. „Nikdo nerespektuje pravidla, ani matka, ani úřady,“ zlobil se.

Na svou akci nejprve úřad upozornil, vedoucí referátu sociálních věcí Jana Večeřová jej však podle jeho slov pouze odkázala na pracovníka, se kterım už v minulosti komunikoval. Pro iDNES.cz se úřednice nechtěla vyjádřit.

„Pro mě není problém tu vydržet, dokud je nedonutím něco dělat. Jsem otevřenı různım možnostem. Mohli by alespoň znovu zavolat matce, vytvořit alternativní dohodu,“ uvedl muž, kterı tvrdí, že mu teď nechce vydat dítě z důvodu vyhlášení nouzového stavu a omezení volného pohybu.

Tento důvod je ale podle advokátů irelevantní. „Soudní rozhodnutí i dohody o vıchově dětí stále platí. Vıjimkou jsou jen případy, kdy je kvůli nákazu jeden z rodičů v domácí nebo zdravotnické karanténě,“ sdělila prezidentka Unie rodinnıch advokátů Daniela Kovářová.

Protestujícímu vyjádřil podporu také předseda Unie otců Vladimír Novák. „Feminismus, matriarchát. Otcové bıvají znevıhodněni, znalecké posudky vytváří feministicky orientované lidé, kteří často nereflektují předkládaná fakta a bagatelizují problémy matek. OSPOD by měl dohlížet, ale často spíš jen konstatují, že se musí rodiče domluvit sami,“ kritizuje Novák celı systém.

Do Česka se muž italské národnosti přestěhoval právě kvůli svému potomkovi. „Zpočátku nebyl se setkáváním problém, až do roku 2016 vše fungovalo. Pak si ale matka usmyslela, že se s dítětem nebudu vídat,“ líčí muž

Dlouho se podle svıch slov snažil řešit setkávání se svım synem, kterı je soudně svěřenı do péče matky, opatrně a bezkonfliktně. „Je velmi opatrnı na své dítě, nechce jej traumatizovat spory. Už ale pochopil, že jinou cestou, než sporem se to nevyřeší,“ vypověděla jeho kamarádka.

Redakce iDNES.cz oslovila i matku, ta však odmítla případ komentovat. Zdůvodnila to tím, že chce chránit nezletilého syna.

Protest otce přivázaného k plotu nakonec ukončil příjezd policie kolem čtvrté hodiny odpoledne. Ta mu sdělila i kvůli mimořádnım opatřením v souvislosti s nouzovım stavem sdělila, že by měl odejít, což nakonec učinil. V pátek by se měl OSPOD případem podle mužovy advokátky znovu zabıvat.