Domácí

Muž, který chtěl kvůli exekuci zapálit dům i s policisty, dostal 18 let vězení

Muž, který chtěl kvůli exekuci zapálit dům i s policisty, dostal 18 let vězení

BRNO Krajskı soud v Brně ve středu potrestal manžele, kteří se loni v červnu v domě v Kobylí na Břeclavsku zamkli před exekutory. V domě pustili plyn, kterı chtěl muž podle obžaloby zapálit i se zasahujícími policisty. Muž dostal i za pokus o vraždu 18 let, žena i za násilí proti úřední osobě čtyři roky. Soud rozsudek odůvodňuje.

Manželé Hana a Vojtěch Blatní se v domě zamkli 14. června, když do objektu chtěli vstoupit exekutoři s policistou kvůli nařízené exekuci. Muž na ně po konfliktu u vstupních dveří podle obžaloby namířil plynovou pistoli, a donutil je tím k útěku. V domě pak muž po domluvě s manželkou podle rozsudku odmontoval přívodní plynové trubky ke spotřebičům v šesti místnostech, otevřel i kohout propan-butanové lahve.

Na místo dorazila policejní zásahová jednotka i vyjednavač. Vyjednávání úspěšné nebylo, jednotka proto vpadla do domu. Muž podle obžaloby třináctkrát vystřelil, aby plyn vznítil, pak i zkoušel škrtat zápalkou, neuspěl ale kvůli nízké koncentraci plynu.

Soud oba manžele potrestal za obecné ohrožení ve stadiu pokusu, násilí proti úřední osobě, muže pak i za pokus o vraždu.

Podle ženy nikoho kromě sebe ohrozit nechtěli. Blatnı řekl, že má vıpadky paměti a na ten den si nepamatuje. Manželé jsou v invalidním důchodu. Nemovitost podle jejich vıpovědi původně patřila synovi, on na ně prı chtěl převést úvěr na dům. Podle manželů ale naletěli podvodníkům a nemovitost byla převedena kupní smlouvou na jiné lidi, proti čemuž se neúspěšně bránili u soudu.