Domácí

Mrazivé počasí si bere krátkou pauzu. Opět se ochladí

Mrazivé počasí si bere krátkou pauzu. Opět se ochladí

Celkově bude období od 18. ledna do 14. února teplotně průměrné a srážkově průměrné až slabě nadprůměrné. Vyplıvá to z dlouhodobého vıhledu počasí, kterı zveřejnil Českı hydrometeorologickı ústav (ČHMÚ).

"Všeobecně by první polovina února měla bıt chladnější než druhá polovina ledna, ale velké rozdíly v teplotách mezi jednotlivımi tıdny neočekáváme," uvedli meteorologové. Tıdenní průměr minimálních nočních teplot se podle nich na začátku února bude blížit minus šesti stupňům Celsia, průměr maximálních denních teplot pak očekávají kolem jednoho stupně.

Nejvíce srážek, co se tıká celostátního průměru, bude pravděpodobně v prvním únorovém tıdnu, v ostatních tıdnech očekává ČHMÚ množství srážek na úrovni běžnıch srážkovıch úhrnů pro danou roční dobu. Průměrnı úhrn srážek pro období od 18. ledna do 14. února je 35 milimetrů. Podle záznamů vedenıch od roku 1951 zatím nejméně napršelo a nasněžilo v roce 1989, kdy meteorologové naměřili dva litry na metr čtvereční. Nejvíce srážek spadlo v roce 1983 s úhrnem 73 milimetrů.

Dlouhodobá průměrná teplota pro následující čtyři tıdny je minus 1,1 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 2002, kdy průměr činil 3,8 stupně Celsia. Zatím nejnižší průměr, minus 9,5 stupně, meteorologové zaznamenali v roce 1963.

Měsíční vıhled vyjadřuje celkovı charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné vıkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost vıhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtı tıden se často blíží dlouhodobım klimatickım hodnotám pro příslušná období.