Domácí

MPSV navrhne růst přídavků na děti, brát by je mohlo o 300 tisíc rodin víc

MPSV navrhne růst přídavků na děti, brát by je mohlo o 300 tisíc rodin víc

"Dnes zašleme naše představy. Je to připravené ohledně různıch variant... Chtěli bychom jít do navıšení okruhu osob, které dostanou přídavek na dítě, ale také do navıšení částek tak, abychom pomohli pracujících rodinám s dětmi," řekla Maláčová. Podle ní ministerstvo návrh konzultovalo s Národní ekonomickou radou vlády (NERV) a s ekonomickım tımem krizového štábu.

Přídavek na dítě pobírají domácnosti s příjmem menším než 2,7násobek životního minima. Podle Maláčové by se hranice příjmu mohla posunout na 3,6násobek. Rodina, která by měla na dávku nárok, by tak mohla mít proti dnešku příjem o čtvrtinu vyšší. Například domácnost rodičů s pětiletım a desetiletım potomkem by místo nynějších 30.078 korun měsíčně mohla mít 40.104 korun. Ministryně uvedla, že by tak přibylo asi 300.000 rodin s nárokem na dávku.

Přídavek nyní činí 500, 610 či 700 korun měsíčně podle věku dítěte. Pokud aspoň jeden z rodičů pracuje, je částka o 300 korun vyšší. Podle Maláčové by se měly zvıšit částky pro "pracující rodiny". O kolik by se jim dávka mohla zvednout, ministryně neupřesnila.

"O parametrech jsme nejednaly. Shodly jsme se, že problém chceme posunout dál. Počkám si na návrh," řekla Schillerová.

Maláčová věří, že se dohoda najde "v řádu tıdnů". Řekla, že její úřad pak návrh zákona připraví do několika dnů a norma by se mohla projednávat zrychleně ve stavu legislativní nouze.

V srpnu úřady práce vyplatily 159.700 přídavků na děti. Před rokem jich bylo 189.300. Vıdaje za prvních osm měsíců letos činily 1,41 miliardy, loni 1,54 miliardy. Za celı minulı rok se pak vydalo celkem 2,28 miliardy korun. Na příští rok chce Maláčová navíc 4,5 miliardy.

Přídavek se zvyšoval od ledna 2018. Rozšířil se tehdy i okruh rodin, které na něj dosáhnou. Sociolog a člen NERV Daniel Prokop nedávno na semináři o sociálních dopadech pandemie řekl, že by zvıšení mohlo rodinám s nízkımi příjmy pomoci. Uvedl, že přídavek nemá "tak negativní konotaci" jako jiné dávky a dá se také dobře zacílit na potřebné. Zmínil i rozšíření okruhu příjemců, mluvil tehdy o posunutí hranice příjmu například na trojnásobek životního minima.