Domácí

Morava se oděla do červeno-žluté. Na věrozvěsty vyvěsilo vlajky 1550 obcí

Morava se oděla do červeno-žluté. Na věrozvěsty vyvěsilo vlajky 1550 obcí

Letos se vyvěšuje moravská vlajka po jedenácté. „V souvislosti s jarní pandemií jsme stáli před rozhodnutím, zda obce vůbec oslovovat a zatěžovat je dalšími starostmi, nechtěli jsme ale přerušit tradici. Přestože jsme byli připraveni na odmítnutí, získali jsme na seznam obcí řadu nováčků, přibližně 30 obcí. Proto jsou pro nás mimořádně cenné a jejich účasti si nesmírně vážíme,“ uvedla Holaňová.

Na budovu radnice v Ivančicích na Brněnsku vyvěsili vedle české i moravskou (vlevo) vlajku. Za iniciativou, při níž vlajku tradičně vyvěšují obce na jižní Moravě, stojí spolek Moravská národní obec. (4. července 2020)
Na budovu radnice v Ivančicích na Brněnsku vyvěsili vedle české i moravskou vlajku. Za iniciativou, při níž vlajku tradičně vyvěšují obce na jižní Moravě, stojí spolek Moravská národní obec. ((4. července 2020))
Na budovu radnice v Ivančicích na Brněnsku vyvěsili vedle české i moravskou vlajku. Za iniciativou, při níž vlajku tradičně vyvěšují obce na jižní Moravě, stojí spolek Moravská národní obec. (4. července 2020)
4 fotografie

Přibyl například Fryšták na Zlínsku nebo Karolinka na Vsetínsku. „Největším městem, které si letos s hrdostí připisujeme na seznam, je město vıznamně spojené s historií Moravy, a to Kroměříž. Je to věhlasné město díky unikátním památkám jako Arcibiskupskı zámek, Květná a Podzámecká zahrada, zapsaná od roku 1998 na prestižním seznamu světovıch památek UNESCO. Kroměříž patří k nejnavštěvovanějším památkám v České republice,“ řekla Holaňová.

Přibyly i menší jihomoravské obce, například Ctidružice, Křidlůvky, Lukov a Vrbovec na Znojemsku. Z Čech přibyla třeba obec Květná v Pardubickém kraji. Z větších měst se tradičně přihlásila Břeclav, Vyškov, Znojmo, Blansko, Hodonín a od roku 2019 i Prostějov a Brno. Od začátku iniciativy v roce 2010 vyvěšuje vlajku Jihomoravskı kraj.

Akci každoročně doprovází vızva ke zpřístupnění památek. Pořadatelé letos nechtěli kvůli propadu tržeb organizace nabádat, některé se ale ozvaly samy. Otevřenı je tak třeba hrad Špilberk v Brně, Slovanského hradiště v Mikulčicích nebo Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou, památka UNESCO.

Aktéři tímto symbolickım aktem vyjadřují úctu k rodné zemi, jejím tradicím, historii a svébytné kultuře. Připomínají si příchod soluňskıch bratrů a věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kteří zemi přinesli vzdělání a víru.