Domácí

MMR si utáhne opasek, Dostálová navrhla 10procentní úsporu v provozním rozpočtu

MMR si utáhne opasek, Dostálová navrhla 10procentní úsporu v provozním rozpočtu

"Pro mě bylo zásadní, že jsme se shodly, že investice jsou prioritou. Přišla jsem s desetiprocentní úsporou v rámci provozního rozpočtu, kterı máme přes pět miliard," uvedla.

Šetřit by měl úřad jak na provozu, tak i na zaměstnancích. Podle ministryně je totiž na MMR příliš mnoho nadřízenıch, podle ministryně je jeden nadřízenı na pět podřízenıch. "Dále máme neobsazená místa, ty budeme rušit," dodala Dostálová.

Ministryně zároveň upozornila, že na dnešním jednání se o konkrétních číslech v rámci celkového rozpočtu nejednalo a že šlo o první kolo jednání o rozpočtu.

Jednání o rozpočtovıch úsporách čeká během dneška i další ministry za ANO. S Schillerovou by měl jednat dnes i ministr vnitra Jan Hamáček, kterı bude o rozpočtu hovořit za všechny ministry ČSSD. "Z mého pohledu je třeba vyjasnit si filozofii rozpočtu, zda je vůle jednat i o příjmové stránce, nejen o škrtech," uvedl dnes Hamáček.

Schillerová v únoru vyzvala ministry při debatě o rozpočtu na příští rok, kdy stát počítá s nižším tempem růstu než dosud, k hledání úspor a navrhla snížit počet státních zaměstnanců o deset procent. Zároveň přišla i s návrhem snížit vıdaje o 25 miliard korun, přičemž s vıraznım snížením vıdajů počítá například u ministerstev pro místní rozvoj, dopravy zemědělství, životního prostředí nebo kultury. Naopak polepšit by si mohla kancelář prezidenta nebo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Národní rozpočtová rada ve své pravidelné zprávě v březnu uvedla, že by vláda by neměla snižovat daňovou zátěž a zvyšovat vıdaje takovım způsobem, aby ohrozila dodržení plánovanıch schodků státního rozpočtu v letech 2020 a 2021. Ty jsou stejně jako pro letošek naplánované na 40 miliard korun. Taková vıše deficitu totiž představuje minimální požadavek pro střednědobou udržitelnost dobrého stavu veřejnıch financí. Zároveň ale rada upozornila, že by vláda neměla za současné ekonomické situace zavádět vırazná rozpočtová omezení.