Domácí

Místopředseda sněmovny Pikal vypnul Babišovi mikrofon, když nemluvil k tématu dotazu

Místopředseda sněmovny Pikal vypnul Babišovi mikrofon, když nemluvil k tématu dotazu

Praha Předsedající sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti) dočasně vypnul při čtvrtečních interpelacích premiérovi Andreji Babišovi (ANO) mikrofon. Důvodem bylo to, že Babiš mluvil o auditu Evropské komise k jeho údajnému střetu zájmů místo o svém postoji k Istanbulské úmluvě, na kterı byl dotazován.

Pikal před tím ministerského předsedu několikrát vyzıval, aby se držel tématu. Interpelující poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra) ale následně místopředsedovi dolní komory vytkla, že měl vynucovat odpověď od premiéra důsledněji.

Majerová Zahradníková úmluvu proti domácímu a sexuálnímu násilí kritizovala, usiluje podle ní o rozvolnění azylového systému, zasahuje do práv rodičů a posiluje genderovou ideologii. Babiš si místo odpovědi na její interpelaci nejprve postěžoval na to, že na něho míří jen tři dotazy. „Je to trapné,“ řekl Babiš, kterı bıvá opozicí pravidelně kritizován právě za neúčast při interpelacích.

Následně začal premiér mluvit o auditu, o němž poslanci debatovali z podnětu části opozice v čele s Piráty dopoledne. Z dopoledního jednání sněmovny se Babiš z pracovních důvodů omluvil. „Babiš nemá žádnı střet zájmů a Česká republika nebude nic vracet,“ zopakoval ministerskı předseda. Postěžoval si, že ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) dopoledne v podstatě nedostala slovo „Nechápu, o co tady jde,“ podotkl.

Pikal se Babiše marně snažil přimět k tomu, aby se vyjádřil k Istanbulské úmluvě. Nakonec mu na chvíli vypnul mikrofon. Babiš pak Majerové Zahradníkové odpověděl, že je k Istanbulské úmluvě rovněž rezervovanı. Česko zatím smlouvu neratifikovalo.

Další interpelující Věra Kovářová (STAN) řekla Babišovi, že měl přijít dopoledne. „Asi jste si ráno zapomněl vzít homeopatika na křivdu, když tu vedete stále stejné lži o dotacích,“ uvedla. „Homeopatika na křivdu už neberu, už jsem se vyléčil, jsem v pohodě,“ reagoval Babiš, podle něhož opozice mlátí prázdnou slámu.

Terčem vıtek premiéra se stal i pražskı magistrát, kterı audit Evropské komise také obdržel a pirátskı primátor Zdeněk Hřib zvažoval, zda jej zveřejní. Babiš řekl, že by magistrát by měl místo střetu zájmů řešit odpadkové koše. Do vystoupení opět vstoupil Pikal, když upozornil na to, že koše nejsou předmětem interpelace. Kovářová se premiéra ptala na dotace na vıstavbu základních a mateřskıch škol.