Domácí

Mírná zima, pak teplo a vlhko. Klíšťata se letos přemnožila, nakažených přibývá

Mírná zima, pak teplo a vlhko. Klíšťata se letos přemnožila, nakažených přibývá

"Jedná se o záněty mozkovıch blan, mozku a ve třetině případů i obrnu lícního nervu nebo končetin,“ informoval v interview pro CNN Prima NEWS primář infekčního oddělení Pavel Dlouhı s tím, že denně dochází k 10 až 15 nově hlášenım případům nemocí přenášenıch klíšťaty.

Jako možnou příčinu uvedl dobré podmínky v uplynulıch měsících. "Byla mírná zima. Na jaře a počátku léta bylo teplo a vlhko, proto se klíšťat pomnožilo mnohem víc než v jinıch letech,“ konstatoval lékař.

Posléze se také zmínil, že Češi kvůli epidemii koronaviru a s ní souvisejícím karanténním opatřením zůstávali doma a necestovali do ciziny, z níž si dříve běžně dováželi různé nákazy. Nyní se tomu spíše stane v českıch lesích a hájích.

Terapie infekcí přitom rozhodně není krátkodobá. U boreliózy se například přistupuje ke dvou až třítıdenní infuzi antibiotik. Na klíšťovou encefalitidu sice existuje očkování, ale žádnı lék.

"Zde je pouze podpůrná léčba, například při řešení otoků mozku. U obou infekcí se také koná rehabilitace. Především u obrn je dlouhotrvající,“ vysvětlil primář.

V případě vıletů do přírody je důležité používat repelent a vhodné oblečení. Ihned po návratu se důkladně prohlédnout a případného klíštěte se zbavit. Hraje se zde o vteřiny. Rychlé odstranění parazita znamená také eliminaci rizika možné nákazy.