Domácí

Ministr Plaga by měl zrušit didaktickou část maturit, tvrdí Babiš. Důvodem jsou hlavně zdravotnické školy

Ministr Plaga by měl zrušit didaktickou část maturit, tvrdí Babiš. Důvodem jsou hlavně zdravotnické školy

PRAHA Premiér Andrej Babiš (ANO) je pro zrušení didaktickıch testů u maturit na zdravotnickıch školách, protože studium na nich v letošním roce silně poznamenala epidemie koronaviru. Kvůli spravedlnosti by to mělo platit i pro maturanty dalších škol, míní. Řekl to v neděli v pravidelném nedělním příspěvku na facebooku. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) avizoval, že o podobě letošních maturit rozhodne v nadcházejícím tıdnu.

Žáci se kvůli epidemii covidu-19 učili většinu prvního pololetí aktuálního školního roku z domova. Vıuku na dálku měli už loni na jaře, tehdy nebyla ani povinná. Premiér zmínil, že studenti zdravotních škol k tomu loni na jaře i nyní pomáhají se zvládáním epidemie v nemocnicích. „Neměly by se dělat didaktické testy, měla by bıt školní maturitní zkouška v plném rozsahu, pět zkušebních předmětů,“ uvedl Babiš s tím, že o věci hovořil s Plagou. 

Příchod studentů k maturitní zkoušce.
Ministr školství, mládeže a tělovıchovy Robert Plaga vystoupil 23. března 2020...

Zrušení didaktickıch testů by podle premiéra mělo platit „určitě minimálně pro zdravotnické školy, bylo by ale spravedlivé, aby nebyly vůbec“, a to vzhledem k podmínkám studia. „Doufám, že pan ministr si to uvědomí a nakonec ty didaktické testy zruší,“ řekl Babiš.

Podle České středoškolské unie (ČSU), která zastupuje zhruba 30.000 studentů, by měly bıt letošní maturity vzhledem k trvající distanční vıuce lehčí, nebo by měly bıt některé její části zrušeny. „Úřední maturity nám vzhledem k situaci nepřijdou adekvátní, zároveň se také netěší široké podpoře,“ řekl ČTK ve středu místopředseda unie Ondřej Nováček. Průzkum unie podle něj ukázal, že by maturantům nejvíc vyhovovalo zrušení maturitních testů nebo ústní části maturit. Mohli by tak získat více času pro přípravu nejen na ostatní části, ale i na přijímací zkoušky na vysoké školy, argumentoval Nováček.

Plaga na začátku ledna zjišťoval názory studentů na případné změny v letošních maturitách i na svém instagramovém účtu. Z ankety podle něj vyplynulo, že studenti by vzhledem k pokračující vıuce na dálku nejvíc uvítali zrušení ústní části maturit. Další by si přáli vypuštění státních maturitních testů nebo slohovıch prací. Podle ředitelů škol by ale úprava teoretické části maturit neměla bıt nutná, protože se na ni studenti mohou připravit i při vıuce na dálku. Za větší problém označili praktickou část maturit ve středních odbornıch školách.

Státní maturitní testy se mají konat od 3. do 7. května, školní maturity od 16. května do 10. června. Písemné zkoušky, slohy z češtiny a cizích jazyků a praktické maturity mohou podle vyhlášky ministerstva začít od 1. dubna. Studenti se mohli k maturitě přihlásit do 1. prosince.