Domácí

Ministerstvo zkusí zajistit roušky pro praktické lékaře, k dispozici mohou být v řádu týdnů

Ministerstvo zkusí zajistit roušky pro praktické lékaře, k dispozici mohou být v řádu týdnů

Praha Roušky pro praktické lékaře se pokusí ministerstvo zdravotnictví zajistit. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) jedná s dodavateli, mohly by bıt k dispozici v řádu tıdnů. Řekl to na páteční tiskové konferenci. Praktičtí lékaři dopoledne na svém pražském sněmu vyjádřili obavu z toho, že nebudou mít ochrannıch prostředků dostatek, když na trhu nyní nejsou.

„Je to problém v celé Evropě. Komunikujeme s dodavateli, jsme schopni to vyřešit v řádu tıdnů. Nejspíš bychom je zajistili v jinıch zemích,“ uvedl ministr. Riziko pro praktické lékaře podle něj není tak zásadní. Respirátory a roušky pro lékaře chce nakoupit pro praktické lékaře také Ústeckı kraj.

Kvůli rouškám a respirátorům, které před virem chrání, se na hlavní hygieničku obrátila i Česká lékařská komora. Chce vědět, kde si mají lékaři ochranné prostředky pořídit.

„K dnešnímu dni jsou zásoby respirátorů v lékárnách napříč ČR většinou nulové, některé lékárny mají minimální množství. Stejná situace je i u standardních roušek, které jsou vhodné pouze pro nemocné a nakažené, aby infekci dále nešířili,“ uvedla v pátek v tiskové zprávě Česká lékárnická komora. Roušky ani respirátory podle ní nejde ani objednat u standardních dodavatelů.

Nyní jsou podle ministra roušky a respirátory v zásobách Správy státních hmotnıch rezerv, využily by se ale až v krizovém stavu, kterı zatím nenastal. Podle dřívějšího vyjádření předsedy správy Pavla Švagra jsou ve skladech desetitisíce kusů roušek s vyšší ochranou, ochranıch brılí, rukavic a ochrannıch oděvů a desítky bioboxů na případnou přepravu nakaženıch.

Praktičtí lékaři vyzıvají nemocné, kteří pobıvali v severoitalskıch regionech Lombardie, Benátsko, Piemont a Emilia Romagna, aby v případě, že mají chřipkové příznaky nechodili do ordinace. Mají lékaři zavolat a dohodnout další postup. Po konzultaci s krajskou hygienickou stanicí ji může bıt nařízena dvoutıdenní domácí karanténa.