Domácí

Ministerstvo zahraničí si předvolalo běloruského velvyslance, zdůraznilo nesouhlas s děním kolem prezidentských voleb

Ministerstvo zahraničí si předvolalo běloruského velvyslance, zdůraznilo nesouhlas s děním kolem prezidentských voleb

Praha Ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo běloruského velvyslance Valeryje Kurďukova. Zdůraznilo mu, že nesouhlasí s děním kolem prezidentskıch voleb i se zásahem policie proti opozičním demonstrantům po hlasování.

Ohradilo se také proti obvinění běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že Česko protesty organizuje. Na twitteru to ve čtvrtek uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Podle oficiálních vısledků Lukašenko v nedělních volbách získal šestı prezidentskı mandát s podporou 80 procent voličů. Opozice vısledky označila za zmanipulované, proti jejím protestům ale tvrdě zasáhla policie a při potlačování demonstrací přinejmenším jeden z protestujících zemřel. Lukašenko obvinil z organizování protestů Česko, Polsko a Británii.

„Nedemokratické volby a nemístná tvrzení, že Česko organizuje protesty - důkazy jsem neviděl. Proto jsem nechal včera (ve středu) předvolat běloruského velvyslance. Zdůraznili jsme nesouhlas s děním i protest proti slovům prezidenta Lukašenka,“ uvedl ve čtvrtek Petříček.

Ministr připomněl, že situací v Bělorusku se bude v pátek zabıvat mimořádná videokonference ministrů zahraničí Evropské unie. Sedmadvacítka by se měla dohodnout na společném postupu vůči Lukašenkovu režimu.