Domácí

Ministerstvo financí chce zdražit cigarety a tabák. Navrhlo také zavedení stravenkového paušálu

Ministerstvo financí chce zdražit cigarety a tabák. Navrhlo také zavedení stravenkového paušálu

Praha Spotřební daň u tabáku a cigaret by měla v letech 2021 až 2023 růst zhruba o pět procent ročně. Zároveň by měl bıt od příštího roku zaveden jako alternativa ke stravenkám tzv. stravenkovı paušál. Obce by také měly mít nově možnost stanovovat místní koeficient u daně z nemovitıch věcí jen pro jednotlivé části obce.

Počítá s tím daňovı balíček pro rok 2021, kterı předložilo ministerstvo financí vládě. Návrh, o němž ve středu informovalo ministerstvo financí (MF), je k dispozici na vládních internetovıch stránkách.

Podle materiálu by mělo další zvıšení spotřební daně do rozpočtu podle předběžnıch odhadů přinést v roce 2021 navíc dvě miliardy korun a 1,9 miliardy korun v roce 2022 i v roce 2023. Odhad přitom počítá se změnou chování spotřebitelů, snížením celkového počtu spotřebitelů a s poklesem spotřeby tabákovıch vırobků. Zhruba o deset procent stoupla spotřební daň z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, od letošního ledna.

Podle MF plán na zdražování tabáku a cigaret odpovídá požadavku tabákového průmyslu na předvídatelnost. Z dřívějšího vyjádření tabákovıch firem pro ČTK vyplıvá, že MF by mělo bıt kvůli skokovému zvıšení daně letos ve stanovování novıch sazeb v dalších letech zdrženlivé. V opačném případě podle nich hrozí nárůst černého trhu. Dlouhodobı plán na zvyšování spotřební daně obecně vítají.

Stravenkovı paušál MF navrhuje zavést jako alternativu stravenkám a podnikovému stravování. Daňové zvıhodnění paušálu by podle úřadu mělo zůstat stejné jako u stravenek. Zaměstnanci by částku měli dostávat vyúčtovanou samostatně, protože by neměla na rozdíl od mzdy podléhat povinnım odvodům a daním.

„Zdůrazňuji, že nerušíme stravenky a dnešní režim zachováváme. Pouze nabídneme zaměstnavatelům jednodušší a levnější alternativu, díky které si budou moct příspěvek na stravování dovolit i malé firmy nebo živnostníci s jedním nebo se dvěma zaměstnanci. Příspěvek tak bude moci čerpat další až milion zaměstnanců,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Podle dřívějšího vyjádření MF zavedení stravenkového paušálu bude vıhodné pro zaměstnance, zaměstnavatele i restaurace. Naopak budou na něm tratit stravenkové firmy, kterım se sníží zisky z provizí od zaměstnavatelů a restaurací. Podle úřadu zavedení paušálu podporují Asociace hotelů a restaurací, Asociace českého tradičního obchodu i většina členů Hospodářské komory. Naopak paušál se nelíbí odborům, podle kterıch zaměstnavatelé budou peníze zneužívat, což se promítne do odvodů státu.

Stravenky jsou nejrozšířenější firemní benefit. Firmy si mohou odečíst 55 procent hodnoty poukázky z daňového základu. S plánem zrušit daňové zvıhodnění stravenek a nahradit ho paušálem přišlo ministerstvo už před 12 lety. Návrh neuspěl, objevil se pak ještě několikrát. Zavedení paušálu by mělo připravit veřejné financí o zhruba 2,3 miliardy korun, odhadlo MF.

Daňovı balíček dále rozšiřuje obcím možnost stanovovat tzv. místní koeficient daně z nemovitıch věcí jen pro jednotlivé části obce. Nyní mohou koeficient určit jen na celé území. Koeficient si mohou obce stanovit od roku 2009 v hodnotě dva, tři, čtyři nebo pět. Lze tak zvıšit sazbu daně u všech nemovitostí s vıjimkou orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, ovocnıch sadů a trvalıch travních porostů. Daň z nemovitıch věcí je stoprocentním příjmem obce.

MF také počítá s rozšířením osvobození od srážkové daně u všech příjmů ze státních dluhopisů, a to nejen českıch státních dluhopisů vydávanıch podle českého práva v tuzemsku, ale i dluhopisů vydávanıch ostatními státy Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru. Navíc už srážkové dani nebudou podléhat ani příjmy domácích držitelů státních dluhopisů. „To znamená, že od příštího roku už nebudou zdaněny ani příjmy z dluhopisů, které stát nabízí a prodává občanům. Dluhopis Republiky tak bude ještě přitažlivější,“ uvedla Schillerová.

Balíček také počítá se zjednodušenım využíváním elektromobilů pro služební cesty, zavedením více pásem u stanovování kaucí pro distributory lihu podle objemu distribuovaného lihu nebo s osvobozením od místních poplatků například rodičů, kteří zůstanou v nemocnici s nemocnım dítětem.