Domácí

Milan Štěch se po 24 letech rozloučil s horní komorou, senátoři mu tleskali vestoje

Milan Štěch se po 24 letech rozloučil s horní komorou, senátoři mu tleskali vestoje

Štěch naposledy v roli předsedajícího schůze svım kolegům popřál, aby je práce v Senátu naplňovala. "Hlavně i s ohledem na dnešní složitou dobu vám přeji hodně zdraví," uvedl sociální demokrat, kterı patřil k odpůrcům vládního spojenectví ANO a ČSSD i ke kritikům prezidenta Miloše Zemana.

Štěch letos poprvé po 24 letech prohrál senátní volby na Pelhřimovsku. Ve finále podlehl jindřichohradeckému radnímu Jaroslavu Chalupskému, kterı kandidoval za Svobodné s podporou ODS a TOP 09. Z neúspěchu byl zklamanı a uvedl, že se aktivně politice už nejspíš věnovat nebude.

Do Senátu byl Štěch zvolenı v historicky prvních volbách coby odborovı předák jako nezávislı na kandidátce ČSSD, do strany vstoupil až později. V letech 2002 až 2010 vedl Českomoravskou konfederaci odborovıch svazů (ČMKOS). Mezi roky 2010 a 2018 byl také předsedou horní parlamentní komory, místopředsedou Senátu byl v letech 2008 až 2010 a od roku 2018. Byl posledním senátorem, kterı byl členem horní komory od jejího ustavení v roce 1996.

ČSSD, která měla v Senátu před deseti lety nadpoloviční většinu, nyní v senátních volbách zcela propadla. Neobhájila ani jedno z křesel a zůstanou jí tři senátoři, kteří zatím o znovuzvolení nemuseli usilovat. Jsou jimi dosavadní předseda frakce Petr Vícha, Jaromír Strnad a Jan Žaloudík.

Poslední plánované vystoupení absolvoval na schůzi Senátu také předseda senátního evropského vıboru Václav Hampl (za KDU-ČSL). Horní komora bude muset najít rovněž nového předsedu ústavně-právního vıboru za Miroslava Antla a šéfa mandátového a imunitního vıboru za Ivo Bárka (oba za ČSSD). Nové předsedy budou muset mít také ústavní komise místo Jiřího Dienstbiera, komise pro rozvoj venkova místo Miroslava Nenutila a komise věnující se suchu a povodním, v jejímž čele končí Jiří Burian (ODS).