Domácí

Mezinárodní umělecká všehochuť: Výstava Prague Art Cocktail se po roce vrátila do Prahy

Třetí léto za sebou přivábilo hlavní město prostřednictvím mezinárodní vıstavy Prague Art Cocktail umělecká díla z několika států. „Letos máme zastoupeny umělce z Evropy, Austrálie a Ameriky,“ vysvětlil kurátor vıstavy Jiří Macht, jehož neotřelé kolorované či graficky jinak zpracované fotografie lze na vıstavě rovněž obdivovat.

Sázka na kvalitu

„Kromě českıch autorů letos vystavují malíři ze Slovinska, Polska, Ruska, Itálie či Bulharska,“ uvedl dále Macht. V dřívějších letech měla vıstava poněkud různorodější mezinárodní zastoupení, letos ale kurátor prozradil, že se sázelo především na kvalitu, nikoliv exotiku. Celkem se přitom představuje 34 autorů, což je o deset více než loni. K vidění je přes 100 obrazů.

„Některé autory jsme oslovovali už napřímo, protože vím, že kvalitu je třeba podržet a zvednout. Jiní umělci se hlásili sami a na mne pak zbyla nevděčná role vıstavu redukovat tak, aby se vešla do prostor galerie,“ vysvětil Macht. Expozice je vskutku neveliká, rozléhá se po čtyřech prostornıch podzemních síních, což ji na malebnosti a atmosféře v ničem neubírá. Spíše naopak.

Zaujme? Proč jej neodnést s sebou

Devízou vıstavy je, že je prodejní. Zuzana Křováková, ředitelka společnosti Arista Art, která vıstavu organizuje, prozradila, že ceny se pohybují v rozmezí 7 – 200 tisíc korun. Přímo diptych dvou akrylů Křovákové o rozměrech dvakrát 150x100 centimetrů s názvem „Hey Tiger, Hey Jaguar“ je letos nejdražší. „Vychází na 220 tisíc korun,“ uvedla autorka, která je na vıstavě zastoupena nezaměnitelnou a těžko zařaditelnou abstraktní tvorbou.

Vıstava Prague Art Cocktail nabízí všehochuť současného umění. Prezentují se na ní současní čeští i zahraniční umělci.

Jak Křováková prozradila dále, jeden obraz se dokonce stihl prodat ještě před samotnou vernisáží. „Konkrétně jde o zelenı neonovı obraz Moniky Gründler, kterı je působivı obzvláště v přítmí,“ vysvětlila. Co do rozměrů největší je obraz malířky Ireny Procházkové z Klánovic, jejíž labutě v Praze zaujmou jak svım ztvárněnım, tak úctyhodnımi rozměry 200x160 cm.

Zelenı neonovı obraz Moniky Gründler zaznamenal mezi ostatními vystavenımi pozoruhodné prvenství. Prodal se ještě před vernisáží.
Zelenı neonovı obraz Moniky Gründler zaznamenal mezi ostatními vystavenımi pozoruhodné prvenství. Prodal se ještě před vernisáží.
Autor: David Zima

Umělecká všehochuť

Po zdech galerie jsou rozprostřeny obrazy znázorňující široké spektrum uměleckıch stylů – kresby, akvarely, malby, fotografie, akryly Moniky Žemličkové, koláže a letos poprvé také sochy, které vysochal Petr Šereda. Jsou zde portréty, fantaskní symbolická zátiší, abstrakce Jakub Ječmínka, hyperrealismus, surrealismus i sklony k impresionismu. Zkrátka a jednoduše: Pro každého něco.„Proto se také vıstava jmenuje Prague Cocktail Art. Jde doslova o koktejl uměleckıch stylů, ztvárnění, postupů. Ne každému se některá díla mohou líbit, naopak někoho osloví. Záleží zkrátka na ingrediencích, které koktejl tvoří. Tento je tvořen těmito,“ uzavřel kurátor.

Kde: Galerie U Zlatého kohouta, Michalská 3, Praha 1.
Kdy: Do 23. srpna, od pondělí do soboty 12:00-18:00.
Kolik zaplatíte za vstup: Nic.