Domácí

Mezi rekordním počtem stejných traktorů nemohli majitelé ten svůj najít

Mezi rekordním počtem stejných traktorů nemohli majitelé ten svůj najít

„Očekávali jsme jen dva menší rekordy, ale podařil se i ten největší. Sjelo se 237 traktorů jedné značky, které nejen že stály na místě, ale projely i­ přes náměstí,“ radoval se Milan Hájek, ředitel společnosti Moreau Agri Vysočina. Akci pořádal společně s krajem.

Dosavadní rekord z Velkıch Bílovic měl hodnotu 231 strojů různıch značek. Když se traktory v aréně seřadily, vytvořily přes kilometr dlouhou řadu. To s sebou přineslo i kuriózní situace.

„Když už se kolona chystala k rozjezdu, přiběhl najednou chlapík: ‚Nemůžu najít svůj traktor,‘ volal. Řada strojů totiž byla úplně stejná jako ten jeho,“ líčil se smíchem prezident pelhřimovské Agentury Dobrı den Miroslav Marek.

Právě on ve čtvrtek dohlížel na právoplatnost zápisu do České databanky rekordů, které jeho agentura eviduje.

„Nejvíc traktorů jedné značky na jednom místě byl dosud 103. Časem bylo jasné, že jej organizátoři hravě překonají. Ale překonali také absolutní rekord z Velkıch Bílovic (231), o šest traktorů. To bylo drama, jestli ještě nějakı přijede, když se to číslo blížilo,“ řekl Miroslav Marek.

Jelikož se kolona posléze rozjela, tím pádem vznikly další dva rekordy: nejpočetnější jedoucí kolona traktorů jedné značky a nejpočetnější jedoucí kolona traktorů (bez rozdílu značky).

Čistě teoreticky může jít kromě českého i o světovı rekord, pelhřimovská agentura však nemá srovnání v globálním měřítku.

Záměrem akce byla i ­podpora technického vzdělávání. Zemědělské školy převzaly od vırobců díly, které studenti využijí jako učební pomůcky pro sestavení pluhu, podrıváku, shrnovače nebo vlečky. Součástí doprovodného programu bylo také vystoupení bikerů nebo autogramiáda biatlonové reprezentace.