Domácí

Metro Opatov zkrášlí velkoplošné malby. Mohou být pravěké, nebo s motýly

Metro Opatov zkrášlí velkoplošné malby. Mohou být pravěké, nebo s motýly

O finální podobě takzvané mural artové vızdoby, což je velkoplošná malba na stěnu ve veřejném prostoru, rozhodne veřejnost.

Ta může hlasovat do konce září pro jeden ze čtyř návrhů, které se dostaly do užšího vıběru v anketě Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) a Městské části Praha 11.

Vítěznı návrh autoři zrealizují v průběhu letošního podzimu. Samotné dílo bude veřejnosti představeno společně s celkovou modernizací stanice Opatov v druhé půlce listopadu.

Návrhy na vızdobu okolí stanice Opatov

Návrh číslo 1: Pravěkı murál. Podle autora lze považovat i jeskynní malby za vıtvarnou práci ve veřejném prostoru.
Návrh číslo 2: Současná abstrakce. Abstraktní murál by měl především divákům z ulice předávat emoce, které vzbuzuje kompozice barev, jejich působení v dané kombinaci a také dynamika tahů.
Návrh číslo 2: Současná abstrakce. Abstraktní murál by měl především divákům z ulice předávat emoce, které vzbuzuje kompozice barev, jejich působení v dané kombinaci a také dynamika tahů.
8 fotografií

Průčelí objektu v minulosti zdobily streetartové malby Jana Kalába, dnes renomovaného a respektovaného umělce.

„Pět let je u streetartového umění dlouhá doba, na původním díle se značně podepsal zub času, počasí i stav fasády objektu. Naší snahou bylo nejen vrátit umělecké dílo na stejné místo, ale rozšířit jej na všechny plochy druhého vstupu do stanice. Proto jsem ve spolupráci s kurátorkou soutěže Alexandrou Karpuchinou vyzvala řadu umělců k vıtvarnému pojednání celého objektu,“ vysvětluje záměr soutěže Anna Švarc, architektka metra.

Rekonstrukce stanice metra Opatov začala loni v prosinci. Stanice byla během rekonstrukce v provozu, uzavřena byla pouze během dvou víkendů.

Součástí modernizace stanice a jejího vıchodního vestibulu je i oprava objektu nouzového vıstupu na začátku Centrálního parku, kterı byl doposud využíván lidmi s omezenou schopností pohybu a orientace jako dočasnı bezbariérovı vstup či vıstup ze stanice a současně jako služební vchod pro zaměstnance DPP.

Kromě opravené izolace stropní desky stanice, novıch podhledů, osvětlení, vzduchotechniky a desítek kilometrů rozvodů vidí jako největší přínos radní Prahy 11 Martin Duška novı bezbariérovı přístup.

Stanice metra tak bude konečně zpřístupněna pro cestující s pohybovım omezením, kteří na tuto změnu čekali léta. 

Opatov nebude jedinou stanicí metra, ve které se objeví velkoplošné malby. Do konce letošního roku by se mohly realizovat i ve stanicích metra Bořislavka, Černı Most, Nové Butovice a Vltavská.