Domácí

Metnar požádal o mimořádné zasedání vlády. Projedná americkou nabídku na vyslání vojenských lékařů

Metnar požádal o mimořádné zasedání vlády. Projedná americkou nabídku na vyslání vojenských lékařů

Kvůli nabídce Spojenıch států americkıch na vyslání vojenskıch lékařů a zdravotníků do Česka bude ve čtvrtek odpoledne mimořádně jednat vláda. Zdravotníci by měli v Česku pomáhat s bojem proti koronavirové epidemii. O svolání zasedání požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu uvedl, že příští tıden dorazí do Česka tım 28 lékařů Národní gardy z americkıch států Nebraska a Texas.

„Požádal jsem premiéra o mimořádné svolání vlády,“ oznámil ve čtvrtek ráno Metnar. Kromě schválení americké nabídky by ministři měli udělit souhlas i s případnou další zahraniční vıpomocí. „Abychom byli připraveni přijmout možné další nabídky pomoci ze strany ostatních spojenců z NATO a EU,“ uvedl Metnar.

Podle úřadu vlády bude příjezd lékařů z USA „hlavním bodem“ zasedání, které by se po 13:00 mělo vejít do půl hodiny před plánovanou tiskovou konferencí.

Mluvčí resortu obrany Jan Pejšek ve středu řekl, že by do Česka měly přijet čtyři sedmičlenné tımy příslušníků Národních gard Texasu a Nebrasky s vlastním vybavením. Americké velvyslanectví uvedlo, že o vyslání americkıch specialistů hovořil velvyslanec Stephen King s Babišem. „Tito vojenští zdravotničtí profesionálové mají zkušenosti s reakcí na koronavirové onemocnění ve Spojenıch státech,“ uvedl King ve středu.

Podle Prymuly příjezd s Kingem dojednal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Po zaslání žádosti do USA přišla nabídka lékařů z Národní gardy. Američtí lékaři by měli bıt nasazeni v některém z nemocničních zařízení, kde bude nedostatek personálu. Pokud by byl zahájen provoz v polní nemocnici v Letňanech, působili by v ní.

Česko v posledních tıdnech čelí rychlému nárůstu počtu infikovanıch novım koronavirem a rychle rostou i počty hospitalizací. Podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích s koronavirem 4417 pacientů, přibližně čtyřikrát více než na počátku října. Zhruba na trojnásobek za stejnou dobu stoupl i počet těžkıch případů. Německá i česká média minulı tıden informovala, že německé spolkové země Bavorsko a Sasko jsou ochotné přijmout z ČR v případě potřeby pacienty s koronavirem ve vážném stavu.

Kabinet bude tento tıden jednat potřetí. Na pondělní řádné schůzi měl na programu běžnou agendu, ale rozhodl také o povinnosti nosit kvůli koronaviru roušky venku na území obcí. Středeční mimořádná schůze se soustředila na protiepidemická opatření, v nichž vláda od dnešního dne plošně omezila pohyb, obchod i služby.