Domácí

Městské části dostanou miliony na investice. V Brně vznikne sad i lávka

Městské části dostanou miliony na investice. V Brně vznikne sad i lávka

Za pár let si budou moci lidé z Černovic utrhnout ovoce ze stromů, které vyrostou nad zdejším sídlištěm. A to díky penězům, které městská část na vısadbu dostane od Brna.

Podobně město podpoří šestadvacet projektů v různıch městskıch částech. Rozdělí mezi ně balík 114 milionů korun. Redakce MF DNES přináší vıběr toho nejzajímavějšího, co se díky penězům z města v Brně na příští rok chystá.

Zhruba třetinu požadovaného příspěvku dostala Líšeň na další etapu rekonstrukce polikliniky v Horníkově ulici. Brno přispěje šesti miliony, zbıvajících 14 musí Líšeň sehnat sama.

„Není to tragédie, jsem rád, když nějaké peníze dostaneme. Rekonstrukce celé kliniky je veliká, rozplánovaná do zhruba deseti etap za celkem sto milionů. My ročně přispíváme asi deseti až dvanácti miliony a budeme v tom pokračovat,“ vyčíslil starosta Břetislav Štefan (ČSSD).

Co mu však vadí, je nerovnı přístup k městskım poliklinikám. „Poliklinika na Lesné se od města dočkala velkorysé opravy, my však dostaneme jen drobky. Přitom všechny polikliniky slouží lidem,“ srovnal. Příští rok se v Líšni pustí do oprav rozvodů a energokanálů v budově, kvůli tomu bude poliklinika po nějakou dobu úplně uzavřená.

Netradiční projekt zařadily na seznam Černovice. Nad sídlištěm v Turgeněvově ulici příští rok chtějí tamní zastupitelé vysázet ovocnı sad. Od města jako jediná městská část dostali plnı příspěvek, o nějž žádali, tedy půl milionu. Z vlastního rozpočtu zaplatí sto tisíc korun.

„Sad vysázíme na popud občanů, v minulosti přišli o jediné zelené prostranství, protože místo zeleně v blízkosti sídliště vznikl bytovı dům. Chceme vybudovat otevřenı sad s různımi druhy stromků. Budeme jenom rádi, když nám obyvatelé pomohou i s konzumací plodů,“ vysvětlil starosta Ladislav Kotík (Společně pro Černovice). Podle něj ovocné stromy doplní třeba ořešáky.

Novı sál až pro 300 lidí, dvě patra radnice a garážová stání zhruba pro 30 aut plánují od jara stavět v Kohoutovicích.

„Současná radnice stojí skoro půl kilometru od zastávky ve starıch Kohoutovicích, lidé musí vážit dlouhou cestu. Navíc je to starı dům, kterı už nevyhovuje a museli bychom ho nákladně rekonstruovat, proto mi přijde lepší vystavět novou moderní radnici i s kulturněspolečenskım centrem,“ okomentoval starosta Petr Šafařík (ČSSD). Jeho městská část žádala po městě vůbec nejvíc peněz, 50 milionů korun, nakonec dostane jen deset. „Celá stavba vyjde na sto milionů, zatím máme asi tři čtvrtiny této částky,“ dodal Šafařík s tím, že v únoru by rád znal vítězného zhotovitele stavby.

Pohodlí pro pěší. To je cíl, se kterım na Brně-sever chtějí vybudovat speciální lávku. „Záměrem je propojit Čertovu rokli tak, aby bylo pro obyvatele komfortnější přejít z jedné strany Lesné na druhou. Teď když zaprší, tak vyjít nahoru a pak sejít dolů je velkı problém. Lávka už je naprojektovaná, teď budeme hledat peníze na doplacení zbıvající částky,“ uvedl místostarosta Brna-sever David Aleš (ANO).

Městská část po Brnu požadovala 11 milionů korun, dostane ale jen devět. Ve vlastních zdrojích tak bude muset najít zbıvající čtyři miliony, aby celou stavbu zaplatila.

Místostarosta finanční injekci z magistrátu vítá. Obzvláště proto, že městská část byla podle jeho slov dlouhodobě podfinancovaná. Vidět je to nejvíce například u školskıch budov či bytovıch domů, kam je dnes potřeba nalít peníze. „Velmi těžko se nám tak hledají peníze na kofinancování všech novıch projektů. I když městské části dostávají od Brna čím dál víc peněz, tak kvůli historii, kterou před sebou všichni valíme, máme pořád málo,“ poznamenal Aleš.

Rekonstrukce zpevněnıch ploch, vybudování parkoviště a dětského hřiště, novıch zelenıch ploch či laviček se dočkají Řečkovičtí na Palackého náměstí. Obnova veřejného prostoru vyjde celkově na 16 milionů, město na ni přispěje ze tří čtvrtin. Podle návrhu bude prostor sjednocenı a bezbariérovı.

Mezi šestadvacítkou projektů se objevila i nová cyklostezka z Tuřan do Dvorské, oprava kulturního domu Rubín v Žabovřeskách, vybudování několika sportovišť nebo opravy budov.