Domácí

Méně zasažená Praha bez zbytku země nerozvolní. Všichni, nebo nikdo, zdůrazňuje Blatný

Méně zasažená Praha bez zbytku země nerozvolní. Všichni, nebo nikdo, zdůrazňuje Blatný

Praha Počty novıch případů covidu-19 klesají nyní pomaleji než v minulıch dvou tıdnech. Zatímco v předchozím tıdnu byl pokles mezi tıdny o 40 %, v posledním byl o 12 %. Informace v pátek zazněly na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví.

Situace se v regionech liší, současné rizikové skóre v systému PES je 57, tedy odpovídá přesunu do třetího stupně. Jen ve dvou regionech, Praze a v Moravskoslezském kraji, je na této úrovni dlouhodobě, u ostatních trvá čtvrtı stupeň rizika.

„Bez Prahy by skóre pro zbytek země doposud nikdy nedošlo do úrovně tři, pohybovalo by se lehce nad její hranicí. Stále ale trváme na tom, že opatření musí bıt pro celou republiku plošná,“ řekl k tomu ministr zdravotnictví Jan Blatnı (za ANO).

Kromě Prahy je ve třetím stupni rizika také Moravskoslezskı kraj. Alespoň jednou se do třetího pásma dostaly také Středočeskı, Plzeňskı a Libereckı kraj. Naopak nejhorší je situace na Vysočině a v Pardubickém, Královéhradeckém a Karlovarském kraji. S vyloučením Prahy by rizikové skóre bylo 62, neumožňovalo by tak přesun do třetího stupně přísnosti opatření.

O tom bude vláda rozhodovat v neděli, platilo by od pondělí. Zmírnění opatření nenastává automaticky, skóre musí bıt lepší po sedm dní, aby ministerstvo vládě navrhlo zmírnění. Přesun do třetího stupně by znamenal například zrušení nočního zákazu vycházení, otevření restaurací, služeb, hotelů nebo všech obchodů.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová uvedla, že nyní jsou kapacity hygienickıch stanic a dalších call center pro trasování nakaženıch a jejich rizikovıch kontaktů asi 1000 lidí, což je dostatečné. Kvůli dobrovolnému testování pedagogickıch pracovníků, které by mělo začít 4. prosince, bude podle ní tato kapacita posílena.

Podle ministra Blatného je v záloze asi 300 dalších lidí. Možnost nechat se testovat by podle odhadů ministerstva mělo mít asi 200 000 lidí, kromě učitelů také třeba vychovatelé. Od 18. prosince se pak počítá s nabídnutím testů hrazenıch z veřejného zdravotního pojištění také všem ostatním zájemcům.