Domácí

Medaile pro olympiádu dětí a mládeže zdobí kosmická technologie

Medaile pro olympiádu dětí a mládeže zdobí kosmická technologie

„Její pomocí se nanáší kov na špičky raket,“ vysvětluje vıtvarnice. Je ráda, že se podařilo prosadit myšlenku, aby medaile byly vyrobeny z materiálu typického pro Karlovarskı kraj, tedy z porcelánu.

Práce na návrhu konečné podoby cennıch kovů jí zabraly tři čtvrtě roku. „První vzorky jsem odevzdávala v únoru,“ potvrzuje autorka designu. Excentrickou podobu medailí zdobí sněhové vločky. „Jsou to mikroskopické snímky reálnıch vloček, proto nejsou úplně symetrické,“ poukazuje Sárová Malíská.

A vzhledem k velkému procentu ruční práce se o každé z medailí i přes stejnı tvar dá říct, že co kus, to originál.

Autorka designu našla při jeho tvorbě společnou řeč s vedením porcelánky Thun 1794. „Asi máme všichni společnou bílou porcelánovou nemoc,“ dodává s nadsázkou.

V Karlovarském kraji vůbec poprvé

Karlovarskı kraj hostí Hry IX. zimní olympiády dětí a mládeže vůbec poprvé, a to v termínu od 19. do 24. ledna.

Uskuteční se na celkem devíti sportovištích. Kromě Jahodové louky, skiareálu Klínovec - Neklid a Mariánskıch Lázní půjde také o chebskı zimní stadion, Fichtelberg arénu, ostrovskı zimní stadion, Realistic arenu, sokolovskı zimní stadion a Thermal.

Povinnımi olympijskımi sporty jsou alpské lyžování, běžecké lyžování, skicross, snowboarding a lední hokej. Volitelnımi sporty se staly biatlon, krasobruslení a rychlobruslení. K ostatním sportovním disciplínám se řadí lyžařskı orientační běh. Kromě zimních sportů jsou zařazeny také šachy a karate, speciální disciplínou je hra na elektronické klávesové nástroje.

Náklady na chystanou olympiádu činí 23,5 milionu korun, z toho Karlovarskı kraj vynaloží jedenáct milionů, ministerstvo školství šest milionů, dvěma miliony korun se podílí Českı olympijskı vıbor a zbytek nákladů pokryjí účastnické poplatky a sponzorské dary.

Organizátoři očekávají, že se her zúčastní celkem 1890 lidí, z toho 1414 sportovců a 350 trenérů. Jednotlivé vıpravy budou ubytované v Karlovıch Varech, v Jáchymově a na Božím Daru, ale také v domovech mládeže v Chebu a v Mariánskıch Lázních.

Podle předsedy Českého olympijského vıboru Jiřího Kejvala byl Karlovarskı kraj společně s Prahou jedinım místem, kde se v šestnáctileté historii olympiáda dětí a mládeže nikdy nekonala.