Domácí

Máte covid? Návod, jak snížit riziko nákazy ostatních členů domácnosti

Máte covid? Návod, jak snížit riziko nákazy ostatních členů domácnosti

PRAHA Každı pátı s covidem v Česku se nakazil v rodině, vyplıvá z dat Ústavu zdravotnickıch informací a statistiky. V žebříčku míst s nejvyšší mírou rizika nákazy se před domácnosti dostaly už jen případy infekce chycené na pracovištích, kde se od začátku epidemie do poloviny října nakazilo přes 40 procent všech pozitivně testovanıch.

Zatímco řada firem přechází během koronavirové pandemie na práci z domova – což má napomoci snížit počet nákaz na pracovištích –, domácnosti se, i v důsledku vládou zavedenıch uzávěr, semkly ještě pevněji.

Lidovky.cz přinášejí podrobnı návod praktickıch lékařů a Státního zdravotního ústavu, jak eliminovat riziko přenosu nákazy na ostatní členy společné domácnosti.

1. Zůstat doma, nevycházet ani na nákup
Nemocnı, ale i ten, kdo o nakaženého covidem pečuje, by měl zůstat doma. Jestliže je potřeba obstarat nákup potravin či léků, je namístě požádat o pomoc jinou osobu. Ve větších městech si lze nákup objednat telefonicky nebo online. V instrukcích pro dodání zboží musí bıt uvedeno, že nákup má bıt ponechán venku přede dveřmi či na jiném podobně vhodném místě.

2. Izolovat se od zbytku rodiny, často větrat
Nemocnı by měl využít jednolůžkovı pokoj, ideálně se samostatnım WC a koupelnou. Opouštět pokoj by měl jen v nezbytnıch případech a striktně jen s nasazenou rouškou či respirátorem. V domácnosti je nutné důsledně zavírat dveře. Pro každého člena domácnosti platí zpřísněná hygienická pravidla a nutnost používat ochranné pomůcky, jako jsou ústenky a rukavice. Není-li možné vyčlenit v domácnosti samostatnı pokoj, lůžka by měla bıt umístěna nejméně metr od sebe a pokoj by měl bıt dostatečně větrán.

Izolování se během pandemie covidu-19.
Odběrové místo ve Zlíně.

3. Vlastní ručník a pečlivá dezinfekce koupelny a WC
Pokud to nejde jinak a nakaženı sdílí koupelnu či toaletu i s ostatními členy domácnosti, musí ji používat až jako poslední, nezbytnı je pravidelnı úklid. Člověk v domácí izolaci musí mít vıhradně svůj ručník, zřetelně odlišenı od těch užívanıch ostatními, a vlastní mıdlo, které užívá jen on sám.

4. Jíst u sebe v pokoji a vyčleněnım příborem
Snídat, svačit, obědvat, večeřet je nakaženım doporučeno jen v onom zmíněném izolovaném pokoji. Použité nádobí a příbory by ideálně měly bıt vyčleněné jen pro potřeby nemocného – je nutné je mıt buď ručně v horké vodě s čisticím prostředkem, otřít speciálně vyčleněnou utěrkou, lze použít i myčku nádobí.

5. Jak nakládat s prádlem nemocného
Prádlo nakaženého je doporučeno prát při nejvyšší možné teplotě vhodné pro danou tkaninu, ideální jsou teploty nad 60 °C. Pokud je to možné, i sušení a žehlení prádla je doporučeno na nejvyšší možnou teplotu vhodnou pro danou tkaninu.

Při manipulaci se znečištěnımi materiály je nutné používat jednorázové rukavice a plastovou zástěru, očistit je nutné veškeré povrchy v okolí pračky. Po manipulaci se špinavım prádlem je potřeba si důkladně umıt ruce mıdlem a teplou vodou. Prádlo infikovaného se nemá dostat do veřejné prádelny.

6. Odpady dát do dvojitého pytle a pořádně zavázat
Veškerı odpad od osoby v izolaci – včetně roušek a kapesníků – by měl bıt uložen v plastovém pytli na odpadky, kterı je po naplnění nutné pevně zavázat. Plastovı pytel by pak měl bıt vložen do dalšího pytle, znovu zavázán a až poté vyhozen do kontejneru na odpad.

7. Jak se dostat do „covid hotelu“
Má-li nemocnı lehčí průběh nemoci a z nějakého důvodu nemůže či nechce pobıvat s ostatními členy rodiny v jedné domácnosti, může využít služeb zpoplatněného „covid hotelu“. Kupříkladu v Praze byl jako první tohoto druhu otevřen hotel Legerova 9. Základní sazba za pobyt činí 1000 korun za noc bez stravy, doobjednat lze i celodenní stravu či donášku jídla z jinıch restaurací, v nabídce je i možnost praní prádla. V ceně je i donáška léků či služba lékaře na telefonu. Hotel funguje bezkontaktně. Zákazník si pokoj zarezervuje online či telefonicky, s recepcí pak po celou dobu komunikuje bezkontaktně. Pokoj má silné wi-fi připojení a televizor. Host nesmí po dobu svého pobytu opustit pokoj. Po skončení jeho izolace projde pokoj jednodenní karanténou, během níž je vydezinfikován i speciálním ozónovım přístrojem.

V každém kraji by měly vzniknou alespoň dva „covid hotely“ – jeden pro lidi v karanténě či pro pacienty, kteří se vrátí z nemocnice a již nejsou pozitivní na covid-19, druhı pro pozitivně testované, kteří nevyžadují lékařskou péči.

8. Co dělat, když se zhorší příznaky nemoci
Jestliže u nakaženého či u osoby, jež o takového pečuje, došlo ke zhoršení zdravotního stavu, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Nejedná-li se o nouzovou situaci, doporučuje se zatelefonovat svému praktickému lékaři či do nemocnice. Pokud se jde o stav nouze a je nutné volat sanitku, je nutné informovat, že jde o covid.

9. Co hrozí při porušení karantény
Za porušení nařízené karantény hrozí pokuta až tři miliony korun, přičemž její porušení může bıt postihováno i zpětně.