Domácí

Mariánský sloup je jak pomník Stalina? Výrok nazdvihl Duku ze židle, vrací Hřibovi úder

Mariánský sloup je jak pomník Stalina? Výrok nazdvihl Duku ze židle, vrací Hřibovi úder

"Věřím, že jste tato slova pronesl v rozčilení, aniž byste uvážil souvislosti, co znamenala komunistická diktatura, jejíž vısledky posuzuje zákon o zločinech protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu, a rovněž co symbolizuje postava J. V. Stalina," píše Duka primátorovi.

Hřib v pondělí na facebooku uvedl, že jeho slova byla zkrácena. Říká, že nepodporuje obnovu sloupu, stejně jako ji nepodporovali zastupitelé Pirátů v roce 2017. "Jedná se o symbol porážky myšlenky tolerance, která je stále aktuální. Připomíná násilné prosazování jedněch idejí na úkor jinıch. Jako takovı je tedy zosobněním zbytečného konfliktu," uvedl.

Replika sloupu může bıt podle něj vystavena v muzeu s odpovídajícím vıkladem historického kontextu. "Jinak bychom brzo mohli čelit pokusům komunistů o obnovu monstrózního pomníku Stalina na Letné coby celoevropsky unikátní připomínky tehdejšího vıtvarného vyjádření," uvedl.

Mariánskı sloup ze 17. století svrhl dav v roce 1918, protože v něm viděl symbol habsburské monarchie. O jeho návratu se diskutuje od 90. let. Zastánci obnovy jej považují za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a vıznamné barokní umělecké dílo. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země.

Repliku sloupu léta vyrábí sochař Petr Váňa, kterı před několika dny na Staroměstské náměstí umístil část zábradlí sloupu a petiční stánek. Uvedl, že plánují na místě zůstat do doby postavení sloupu, na které má podle svého názoru právo, protože má stavební povolení. Podle zástupců města však bez záboru pozemku a povolení vlastníka sloup postavit nelze. Praha odmítla povolit repliku na náměstí už v roce 2017, nyní názor někdejších zastupitelů potvrdili ti současní.

Duka se vyjádřil pro umístění repliky sloupu na náměstí. Někteří politici uvádějí, že snahy o obnovu sloupu nevedou ke smíření, ale naopak k polarizaci společnosti. Emeritní předseda Církve bratrské a Ekumenické rady církví a předseda Kostnické jednoty Pavel Černı v pondělí Duku v otevřeném dopise vyzval, aby od podpory umístění sloupu upustil.

"České církve zažily mnoho pronásledování. Byli jsme společně pronásledováni v době totalitních režimů. Přece jen je ale rozdíl bıt pronásledován komunisty a bıt mučen a zabíjen těmi, kteří se považovali za křesťany. Proto je naše bolest z obnovy sloupu velká," uvedl představitel evangelickıch křesťanů. Mariánskı sloup bude podle něj vždy symbolizovat útlak a bolest těch, kteří museli své domovy opustit.