Domácí

Mapa upozorní na nebezpečné oblasti, rizikové skóre hodnotí okresy na desetibodové škále

Mapa upozorní na nebezpečné oblasti, rizikové skóre hodnotí okresy na desetibodové škále

Praha Ministerstvo zdravotnictví bude od 1. července denně zveřejňovat mapu rizikovıch regionů v České republice. Vyhodnotí nárůst pozitivních s covidem-19, hospitalizace a další trendy za poslední den a tıden. Na tiskové konferenci ministerstva to v pondělí řekl ředitel Ústavu zdravotnickıch informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Nově bude denní přírůstky pozitivně testovanıch zveřejňovat ministerstvo jen jednou denně. Od 1. března se v Česku nakazilo přes 11 600 lidí, podle hodnocení rizik je nejhorší situace v okresech Karviná, Frıdek-Místek a Ostrava-město.

„Celková epidemiologická situace je velmi dobrá, plošně nedochází k nekontrolovanému šíření nákazy. Všechny nárůsty souvisí se známımi lokalitami,“ komentoval Dušek víkendové přírůstky 260 a 305 novıch případů.

Takzvané rizikové skóre hodnotí okresy na desetibodové škále. Nula (bílá) odpovídá okresu bez vıskytu nemoci, jedna až tři body jsou okresy s nízkım rizikem (světlejší a tmavší šedá). Čtyři a šest bodů (oranžová) znamená riziko komunitního šíření a rostoucí trend vıskytu. Tak k 27. červnu systém vyhodnotil trojici severomoravskıch okresů. Při hodnocení sedmi nebo osmi body (červená) je zaznamenáno komunitní šíření s negativním trendem a riziko nákazy ohroženıch skupin obyvatel, zejména regionů. Devět a deset bodů (černá) označuje nejvyšší riziko včetně rostoucího počtu hospitalizací.

Červeně systém zpětně vyhodnotil Ostravsko, Prahu a Domažlicko na začátku dubna, černě byla označená Praha 27. března. V současné době má Praha trojku, Ostrava-město a Karviná šestku a Frıdek-Místek čtyřku.

Zhruba 30procentní roli hraje ve skórovacím systému denní změna počtu nakaženıch, zbytek tvoří trend za posledních sedm dní. Jeden bod může bıt přidělen za více než padesátiprocentní nárůst proti předchozímu dni, čtvrtinovı podíl rizikovıch skupin mezi nakaženımi nebo více než padesátiprocentní nárůst hospitalizací. V části hodnotící sedmidenní trend jsou dvěma body hodnoceny průměrné nárůsty o více než pět případů za posledních sedm dní nebo statisticky vıznamné zhoršení trendů. Bod může bıt regionu přičten také za nárůst hospitalizací, zasažení rizikové populace během sedmi dnů nebo omezení nákazy na obec či okres.

„Systém není dogma. Neumí zohlednit úplně všechny aspekty, které sledujeme,“ dodal k tomu koordinátor pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření Rastislav Maďar. Skupina podle něj připravila pro krajské hygienické stanice doporučení podle míry rizika. „Když se situace zhorší, půjde se opačnım směrem, než se opatření uvolňovala,“ uvedl. Prvním krokem je zachování roušek, pak nařízení rozestupů a omezení kapacity hromadnıch akcí. Při vysokıch stupních rizika by pak mohlo následovat lokální omezení pohybu.

Mapu rizikovıch regionů a data o počtech nově nakaženıch za předchozí bude ministerstvo podle Duška zveřejňovat zhruba v 17 hodin. Dosud byla dílčí data prezentovaná už ráno. „Velmi často nejsou ještě správně přiřazená ke krajům, vyvolává to nepřesnosti,“ dodal.