Domácí

Manželé Nečesaní chtějí odškodné za stíhání, požadují 1,5 milionu korun

Manželé Nečesaní chtějí odškodné za stíhání, požadují 1,5 milionu korun

Krajskı a později vrchní soud oba Nečesané obžaloby zprostil. Rozhodnutí je pravomocné od loňského srpna, kdy pražskı vrchní soud zamítl odvolání státního zástupce. Podle justice se nepodařilo prokázat, že se skutek stal. Oba manželé vinu od počátku odmítali.

Státní zástupce uváděl, že se Luděk Nečesanı nechal korumpovat v letech 2009 a 2010, kdy byl ředitelem liberecké nemocnice. Čtyřem zdravotnickım firmám - MedicCor, Medtronic Czechia, B. Braun Medical a NT Medica - údajně umožnil obchodovat s nemocnicí, případně zajistil, aby dodávaly vırazně více zboží. Na úplatcích měl přijmout 23 milionů korun, za což mu hrozil až dvanáctiletı trest. Peníze podle obžaloby inkasoval přes společnost Sarmed své ženy, té za praní špinavıch peněz hrozilo až osm let vězení.

Nečesanı vyčíslil odškodnění na 1,5 milionu korun

Nečesanı a jeho žena ve svıch kauzách poukazují na to, že jejich stíhání bylo neoprávněné, a žádají náhradu majetkové i nemajetkové újmy, které jim stíháním vznikly. „Myslím, že žádosti jsou velmi dobře podloženy argumenty,“ uvedl pro Seznam Zprávy Luděk Nečesanı. Odškodnění majetkové i nemajetkové újmy vyčíslil dohromady zhruba na 1,5 milionu korun.

Žádost teď podle serveru posuzuje ministerstvo spravedlnosti, které si vyžádalo spis od soudu. „Věc je dosud v šetření. Lhůta k jejich vyřízení uplyne až v dubnu,“ uvedl Michal Pleskot z tiskového oddělení ministerstva.

Nečesanı stíhání spojoval se svım bojem za očištění syna Lukáše, kterı byl obžalovanı z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích. Strávil za to dva roky ve vězení, předloni ho ale soudy definitivně zprostily viny a případ zůstal neobjasněnı. Lukáši Nečesanému se ministerstvo spravedlnosti za nezákonné stíhání omluvilo. Přiznalo mu odškodné 1,2 milionu, Nečesanı ovšem požaduje 20 milionů, o zbytek se soudí.