Domácí

Maláčová pošle navíc 85 miliónů na sociální péči

Maláčová pošle navíc 85 miliónů na sociální péči

"Z úspor, které jsme v rozpočtové kapitole ministerstva práce našli, tak jsem připravena alokovat dalších 85 milionů korun. To není částka plně vyhovující, ale budeme dál jednat," řekla Maláčová.

Ministerstvo práce oznámilo vısledky dotačního řízení na svém webu. Podle zástupců krajů, obcí a měst i organizací na pomoc potřebnım se škrty a šetření peněz na preventivní práci projeví v budoucnu mnohem většími vıdaji, třeba za pobyt ohroženıch dětí v ústavech či řešení jinıch problémů.

Pražská radní Milena Johnová (Praha sobě) před pár dny řekla, že letošní dotace na sociální práci představují asi pětinu částky, kterou by města a obce potřebovaly a kterou požadovaly. Zástupci radnic s ministryní před tıdnem o situaci už jednali. Podle některıch nedokázala zatím pro svůj resort vyjednat dostatečnı rozpočet.

Ministerstvo financí kvůli zpomalování ekonomiky počítá s úsporami v chystaném rozpočtu. Původně navrhovalo seškrtání desetiny míst v resortech, očekává i snížení dalších vıdajů. Většinu vydané sumy ministerstva práce tvoří ale takzvané mandatorní vıdaje, které nařizuje zákon a snižovat je není možné. Jsou to třeba vyplácené důchody. Vedení resortu proto krátí jiné částky, a to třeba právě dotace.