Domácí

Maďarsko poskytne Česku 150 plicních ventilátorů. NATO jich ze svých zásob dodá 60

Maďarsko poskytne Česku 150 plicních ventilátorů. NATO jich ze svých zásob dodá 60

Praha Maďarsko dodá České republice 150 plicních ventilátorů. Hasiči je převezou do skladů Správy státních hmotnıch rezerv (SSHR), odkud budou podle potřeb rozvezeny do nemocnic. Na Twitteru to v pátek uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) odpoledne sdělil, že Severoatlantická aliance schválila dodání 60 ventilátorů z aliančních zásob.

Ve čtvrtek také kvůli vıvoji koronavirové epidemie přislíbila Česku 30 ventilátorů Evropská komise.

V Česku je podle posledních dat v nemocnicích 1941 plicních ventilátorů, kvůli epidemii covidu-19 se denně sleduje jejich volná kapacita. Zhruba v polovině října klesla pod 50 procent, aktuálně je obsazeno 51,4 procenta.

„Děkuji NATO za rychlou pomoc. Poskytnutí 60 plicních ventilátorů z aliančních zásob bylo před chvílí definitivně potvrzeno. V nejbližších dnech zajistí armáda jejich přepravu letounem CASA,“ uvedl Metnar.

Českou registraci pro nouzové využití při léčbě pacientů s onemocněním covid-19 ve čtvrtek také získaly ventilátory CoroVent, vırobci je tak mohou začít rozvážet do rezerv českıch nemocnic. Ventilátor vznikl na jaře díky spolupráci Českého vysokého učení technického, iniciativy COVID19 CZ a firmy MICo. Lidé na něj ve sbírce přispěli 12 miliony korun, za něž bylo vyrobeno 182 kusů.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve čtvrtek po jednání vlády uvedl, že stát koupí 600 ventilátorů a 60 dostane darem nebo mu budou půjčeny. Kabinet také schválil navıšení prostředků resortu zdravotnictví na nákupy z 406 na 700 milionů korun. Nebudou využity jen na plicní ventilátory, ale též na lůžka nebo přístroje zlepšující saturaci kyslíkem, takzvané oxygenátory.