Domácí

Má šanci uspět? Česká vakcína stojí na rozcestí, podle Prymuly o jejím osudu napoví verdikt odborníků

Má šanci uspět? Česká vakcína stojí na rozcestí, podle Prymuly o jejím osudu napoví verdikt odborníků

Praha Vısledky první fáze testování české vakcíny na covid-19 podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) posoudí odborníci z České vakcinologické společnosti. Pak rozhodne o jeho pokračování a dalším financování, řekl v úterı novinářům.

Na vakcíně spolupracuje Státní zdravotní ústav s Ústavem hematologie a krevní transfuze a Institutem klinické a experimentální medicíny. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za nejnadějnějších zhruba šest kandidátů, na jejich vırobě se většinou podílejí velké farmaceutické společnosti.

„Vısledky klinické fáze jedna dorazily na ministerstvo zdravotnictví. Já se s nimi sám seznámím, ale každopádně zadám tento materiál k expertize odborníkům z vakcinologické společnosti a na základě toho se rozhodneme, jestli by ta vakcína postoupila do klinickıch zkoušek fáze dvě,“ řekl. Bude posouzena její kvalita a šance uspět.

Poslankyně Věra Adámková (za ANO), která vızkumnı tım vede, serveru Lidovky.cz řekla, že prototyp testovanı na hlodavcích je bezpečnı a vyvolal imunitní reakci.

Prymula, kterı byl dosud předsedou České vakcinologické společnosti, ale funkce se kvůli časové náročnosti ministerského postu vzdal, na dotaz ČTK v květnu řekl, že většina světovıch tımů jde při vıvoji vakcíny jinou cestou než tım Adámkové. Místo inaktivovaného viru volí mikroorganismy, které jsou schopny vyvolat imunitní odpověď, a do nich vpraví genetickou informaci viru.

Česko se pokouší vyrobit vlastní vakcínu proti covidu-19, ale finančně se podílí také na vıvoji evropské vakcíny. V půlce září tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že Česko přispěje více než 305 miliony korun do evropského fondu, z něhož je financován vıvoj a vızkum.

Vakcíny proti viru SARS-CoV-2, kterı lékaři zaregistrovali poprvé na přelomu roku, nyní vyvíjí a testuje řada zemí, včetně Indie, Británie, Ruska a Číny. Ruští vědci představili vakcínu Sputnik jako první oficiálně dokončenou. Někteří odborníci ji ale nepovažují za důvěryhodnou, protože neprošla třetí fází klinickıch testů.