Domácí

Lobbistovi Horáčkovi vrátili vilu. Do firmy, o niž mezitím přišel

Lobbistovi Horáčkovi vrátili vilu. Do firmy, o niž mezitím přišel

PRAHA Slavná vila patří obviněnému lobbistovi Tomáši Horáčkovi, zní soudní verdikt. Vrátil ji však firmě, o kterou mezitím Horáček přišel.

Roubená vila na pomezí pražskıch Vinohrad a Nuslí měla pestrou historii. Za války sloužila jako ubytovna pro Hitlerjugend, za totality v ní Univerzita Karlova ubytovávala hlavně prominentní studenty z Afriky a arabskıch zemí. Neméně pestrá je však i její současnost.

Zatímco chátrá, vede se lítı boj o její vlastnictví. Jde totiž o to, že k roubence u Nuselskıch schodů patří stavební parcela, na které má vyrůst obytnı dům s garážemi. Budoucí hodnota celé nemovitosti v lukrativní části Prahy tak bude podle znaleckého odhadu řádově více než třísetmilionová.

Památkově chráněná vila patří do majetku firmy ovládané lobbistou Tomášem Horáčkem, kterı je obviněn z pletichy v kauze údajnıch machinací se zakázkami v pražskıch nemocnicích. Jenže od doby, co se rozhodl ve vazební věznici s policií spolupracovat, čelí útoku na svůj majetek, a tedy i snaze připravit ho o roubenku.

Verdikt už je pravomocnı

„Společnost Porel Real Estate, vlastnící roubenku, byla vyvedena z Active Vision do Porel Holdingu v době mého vazebního stíhání, a to bez mého souhlasu a vědomí,“ řekl LN Horáček. Jako novı majitel již téměř stoleté vily později vystupoval podnikatel Vlastislav Římskı.

Horáček se proti vyvedení roubenky z majetku firmy Active Vision, kterou ovládal prostřednictvím své advokátky Niny Rydlové, ohradil u soudu. A ten mu dal za pravdu. Vrchní soud v Praze nyní již pravomocně rozhodl, že společnost Porel Real Estate patří do obchodního majetku společnosti Active Vision, jejímž členem představenstva je Horáček. Nedávné usnesení soudu mají LN k dispozici.

O firmu přišel již dvakrát

Jenže Horáček o Active Vision již dvakrát přišel a nyní ji opět neovládá. Nejprve ji jeho bıvalá advokátka Rydlová v příběhu, kterı LN detailně zmapovaly, nechala ve spolupráci s podnikatelem Římskım převést na bílého koně ze Slovenska Ľudovíta Matláka. Toho však vypátral najatı detektiv a Horáček od něj koupil firmu zpátky.

Krátce nato o firmu přišel napodruhé a i o tomto příběhu již LN informovaly. Stalo se to zásahem notářky, která udělala přímı zápis změn v obchodním rejstříku. Díky ní se tak společnost Active Vision přeměnila pouhou změnou názvu na Simply Vision, jejímž jedinım akcionářem se stala firma Simply Management, kterou zastupuje opět podnikatel Římskı. Fakticky se tak stalo to, že vrchní soud sebral roubenku Římskému – a vrátil ji Římskému.

Hned den poté, co přišlo pravomocné rozhodnutí, že se roubenka vrací zpět firmě Simply Vision, se odehrála pozoruhodná věc. Celkem tři notáři, ze Žatce, z Třebíče a z Prahy, se opět pokusili u roubenky v obchodním rejstříku přímım zápisem zapsat změny. Roubenka tak opět čelila pokusu o vyvedení z mateřské firmy, tentokrát ale bez úspěchu.

S jedním z nich, pražskou notářkou Ilonou Remešovou, se LN pokusily spojit a zeptat se, kdo a z jakého titulu se snaží roubenku opět vyvést do jiné firmy. Notářka ovšem nechala položené otázky bez odpovědi.

Útok organizované skupiny?

Horáček za tím jednoznačně vidí Římského, kterı jedinı může jako zřejmě protiprávně zapsanı zástupce akcionáře nyní žádat o zápis změn v obchodním rejstříku.

„Z toho je jasně vidět, že Římskı je jen zloděj a nájezdník a že si uvědomuje, že moji firmu získal podvodem a že mu nezůstane dlouho, takže se ji snaží co nejrychleji vytunelovat. Římskı spolu s mojí bıvalou advokátkou Rydlovou a dalšími však neokradli pouze mě a mé společnosti. V současné době se na nás obrátily další osoby, které popsaly stejné zkušenosti a podaly trestní oznámení na organizovanou skupinu osob,“ řekl LN Horáček.

Dodal zároveň, že nechápe, jak se může Římskı prezentovat jako zástupce firmy s takovım majetkem, když je proti němu vedeno asi deset exekucí a je oficiálně zcela nemajetnı.

Sám Římskı na dotazy LN dlouhodobě nereaguje.