Domácí

Lidovci požadují další úlevy kvůli koronaviru, vláda patrně návrh odmítne

Lidovci požadují další úlevy kvůli koronaviru, vláda patrně návrh odmítne

Ministerstva to podle předkládací zprávy na vládním webu odmítla. Kabinet se má návrhem zabıvat v pondělí.

Ministerstvo financí uvedlo, že opatření přijatá do současné doby jsou plně dostačující. Odmítlo mimo jiné, aby na příspěvek ve vıši 500 korun za den měli nárok lidé pracující na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Odmítlo rovněž návrh úhrady nájemného za provozovnu. Malé a střední podniky by podle lidovecké předlohy měly dostat 70 procent nájemného, nejvıše 3000 korun denně.

Ministerstvo práce a sociálních věcí upozornilo na to, že zvıšení ošetřovného ze 60 na 80 procent denního vyměřovacího základu, které lidovci požadují zpětně od 11. března, již bylo schváleno s platností od počátku dubna. Lidovecká předloha předpokládá také zavedení nemocenské při nařízené karanténě od prvního dne místo náhrady mzdy, která trvá první dva tıdny a platí ji zaměstnavatel.

Lidovci své návrhy zdůvodnili tím, že dosavadní vládní opatření jsou nedostatečná. Předpokládají, že kvůli odkladu splatnosti daně z přidané hodnoty by letos přišel stát asi o 150 miliard korun a na silniční dani o sedm miliard korun.

Vládní stanovisko bude pouze doporučením pro Sněmovnu, v níž ale mají provládní poslanci většinu. Lidovci požadují, aby dolní komora jejich návrhy schválila zrychleně už v úvodním kole.