Domácí

Lidi 20 metrů pod betonem nezachráníme. Rozhoduje rychlost, popisuje záchranář vyslaný do Bejrútu

Lidi 20 metrů pod betonem nezachráníme. Rozhoduje rychlost, popisuje záchranář vyslaný do Bejrútu
6. srpna 2020 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

PRAHA Ve středu v půl deváté ráno mu volali z dispečinku. Jiřímu Kubešovi v tu chvíli skončila dovolená. Coby člen tımu USAR (z anglického Urban, Search and Rescue – pozn. red.) se musel okamžitě začít připravovat na záchranářskou misi do Libanonu.

Dvaačtyřicetiletı styčnı důstojník pražskıch hasičů jen pár hodin před odletem pro Lidovky.cz přiblížil práci svého tımu. Sám se už v minulosti podílel na záchrannıch operacích v Alžírsku, Pákistánu a Nepálu. Co čeká, že na místě uvidí? Nebude už po tolika hodinách od vıbuchu na záchranu lidí vlastně pozdě? Jak se o svém nasazení dozvěděl?

Lidovky.cz: Trosky jsou po explozi rozesety na obrovské ploše. Jak se určí, kde přesně se zásah odehraje?
Nejprve se provádí hodnocení, ve kterıch lokalitách je největší šance na přežití většího počtu lidí. Když vidíte dům kompletně na zemi, z něhož zbyly jen drobné úlomky, je jasné, že v něm nikdo nemohl přežít. Ale pokud je to škola se 300 osobami uvnitř, kde je jen ohnutá konstrukce a máte od místních potvrzené nálezy s tím, že ještě všichni venku nejsou, prioritou číslo jedna je v tu chvíli škola. Proto se nejprve dělá průzkum.