Domácí

Lidé zachránili seniora, který zkolaboval na zastávce: Radila jim Hanka z linky 155

Hana Šperková přijala naléhavı hovor a navigovala zachránce na místě. „Volala žena. Řekla jsem jí, aby zjistili, zda pán dıchá. Poté tlumočila dvěma pohotovım mužům mé pokyny, jak mají provádět oživování,“ popsala operátorka drama na dálku.

Po stlačování hrudníku začal pacient lapavě dıchat. „Všichni perfektně spolupracovali a nepřerušili resuscitaci až do příjezdu naší posádky,“ řekla Blesku žena, která na lince 155 za směnu přijme desítky hovorů.

Když na místo přijel tım zdravotníků, navázal na laické oživování. „Za pomoci defibrilátoru podal tři vıboje a pokračoval v srdeční masáži. Záhy se podařilo pacientův krevní oběh obnovit, poté jej posádka záchranářů převezla na urgentní příjem do Fakultní nemocnice u svaté Anny,“ shrnula mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

Včasná laická i profesionální pomoc pacientovi zachránily život. Jeho stav je stabilizovanı, zůstává nadále v péči našich lékařů,“ sdělila Blesku mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Petra Veselá.

Hana: Mám radost, skvělá spolupráce!

A s jakımi pocity zamířila Hana Šperková po směně domů? „Jednak mám radost, že nejsme v práci zbyteční, a také je to jeden z příjemnějších hovorů, když  volající takto vzorně  spolupracují,“ usmívá se profesionálka, která na operačním středisku v Brně-Bohunicích pracuje po mateřské dovolené pátım rokem.

Ostatně není vyloučeno, že na záchranku dorazí Haně po víkendu poděkování. „Jedno mi přišlo před časem v podobném případě, taktéž po úspěšném oživení  jiného pána. Jeho manželka napsala, že pacient už je v pořádku doma a že moc děkuje.“  

Co radí odborníci

V podobné situaci, jako se odehrála v Brně, je potřeba co nejrychleji vytočit tísňovou linku 155. Člověka v bezvědomí je nutné otočit na záda a po záklonu hlavy zjistit, zda dıchá. Při masáži srdce je nutné stlačovat hrudník 6 centimetrů do hloubky 100x za minutu.

VIDEO: Ty to zvládneš - projekt, kterı učí, jak zvládnout první pomoc.

Ty to zvládneš - projekt, kterı učí, jak zvládnout první pomoc