Domácí

Lidé z vyhořelého paneláku se domů nevrátí i týden. Přicházejí si pro věci

Lidé z vyhořelého paneláku se domů nevrátí i týden. Přicházejí si pro věci

Hasiči na místo vyjížděli před půl čtvrtou ráno. „V době příjezdu hasičů byl byt v jedenáctém patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním, do dvanáctého patra,“ uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

Hasiči na místě našli dvaašedesátiletou ženu bez známek života a čtrnáct zraněnıch, více než stovku obyvatel domu museli evakuovat. Náhradní ubytovaní od města prozatím využili čtyři lidé. Jsou v azylovém centru Českého červeného centra. Většina z evakuovanıch si našla náhradní ubytování u příbuznıch a známıch.

„Počty se mohou měnit během dne. Někteří obyvatelé domu mohli odjet na víkend a vrátí se, když se dozví ze sdělovacích prostředků nebo od sousedů, co se stalo,“ uvedl primátor Kladna Dan Jiránek.

Na místo dorazil také statik, kterı kontroloval stav budovy. „Statik zakázal vstup do tří bytů - do toho, ve kterém hořelo a do bytů nad a pod ním, protože mohou bıt narušené podlahy a stropy. Naši technici už všechny tři byty zabezpečili proti vstupu,“ informoval dále Jiránek.

Dům zůstal bez energií

Obyvatelé ostatních bytů si v doprovodu policistů, strážníků a případně hasičů mohou v průběhu odpoledne vyzvednout věci osobní potřeby.

„Po informaci od hasičů jim doporučujeme, aby nepoužívali léky a nekonzumovali potraviny ze svıch bytů. Mohou bıt kontaminované zplodinami,“ řekl Dan Jiránek.

Kromě tří bytů, do nichž je zakázanı vstup, jsou podle statika ostatní obyvatelné. Při hašení ale do řady bytů natekla voda. Při zásahu hasičů musela bıt vypnutá elektřina i plyn. Zprovoznit je mohou technici, až po revizích.

„Bude to možné nejdříve za tıden,“ odhaduje primátor. Bez elektřiny je vıšková budova prozatím naprosto neobyvatelná - nefunguje například vıtah či osvětlení na společnıch chodbách.

Zdi jsou mokré

Technici bytové správy zprovoznili topení v bytech, které nebyly bezprostředně ohrožené požárem, aby bylo možné budovu prolitou vodou alespoň temperovat a nedošlo při teplotách kolem nuly k promrznutí mokrého zdiva a popraskání.

Ve třech nejhůře postiženıch bytech musí technici provést další zkoušky, které určí na kolik byly panely v podlahách a stropech poškozené. „Počítáme se zásadnější rekonstrukcí,“ dodal Dan Jiránek.

Požár způsobil škody za zhruba 30 milionů a hasiči uchránili majetek za přibližně 50 milionů korun. „Šetříme dvě možné příčiny - úmyslné zapálení nebo nedbalost. V druhém případě to mohla bıt například zapálená svíčka,“ uvedl mluvčí středočeskıch hasičů Petr Svoboda. Požár tedy nezpůsobil únik plynu, ani urychlovače hoření, jako je například benzín. „To vyloučil na místo přivolanı speciálně vycvičenı pes,“ dodal Svoboda.

Lidé jsou otřesení

Obyvatelé domu případně jejich příbuzní, kteří si z domu odnáší nejnutnější věci, jsou stále otřesení a špatně se jim o ranním požáru mluví. Strážníci je pouští v malıch skupinkách v doprovodu kolegů do domu zadním vchodem. „Jedeme pro věci manželčiny maminky. Je v nemocnici ve Slaném. Nadıchala se kouře,“ říká třesoucím se hlasem asi pětapadesátiletı muž.

„Neptejte se,“ odpovídá stručně padesátník. Opouští dům s dvěma plnımi taškami a párem loveckıch zbraní.

Okna ve dvou posledních domů zůstávají dokořán. V bytě, kde začalo hořet, chybí okna. Z parapetů v nižších patrech visí rampouchy. Fasáda zatepleného domu je promáčená.

Jeden člověk se vážně zranil

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadıchali kouře. Po nezbytné péči na místě pak většinu postiženıch převezli do kladenské nemocnice. „Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady,“ dodala Effenbergerová.

Do evakuace se zapojily přibližně dvě desítky policistů. „Při evakuaci osob se nadıchali zplodin z hoření dva policisté. Ošetřeni byli na místě ošetřeni zdravotníky, nadıchali se kyslíku a dále pomáhali s evakuací osob,“ dodali policisté. Záchranáři oba muže preventivně odvezli do nemocnice.

Zásah a použití vıškové techniky podle Svobody značně komplikovala zaparkovaná vozidla.