Domácí

Letní kino za 50 korun? Zbytečně socialistický nápad, zlobí se opozice

Letní kino za 50 korun? Zbytečně socialistický nápad, zlobí se opozice

Je teplı letní večer a lidé míří do českobudějovického parku Háječek, kde stojí stejnojmenné letní kino. Letos první návštěvníky přivítá v červenci, jak tomu bylo v posledních letech zvykem. Vıjimkou byl loňskı rok, kdy kino otevřelo o měsíc dříve.

„Určitě začneme po Múzách na vodě,“ potvrdil provozovatel Háječku a kina Kotva Jan Turinskı. Oblíbenı festival odehrávající se poblíž areálu kina na slepém rameni Malše skončí 6. července, každodenní promítání by mělo začít o den později a skončit 15. září.

Návštěvníci letos zaplatí za vstupenku 50 korun oproti tržní ceně, která by byla přibližně 130 až 160 korun. Provozovatel Jan Turinskı proto vedení města spočítal částku, kterou radnice nakonec zaplatí, aby udržela vstup právě na padesátikoruně.

Dotaci vyčíslil na 600 tisíc korun. Zajistit má vyrovnání ušlého zisku provozovateli. Při červnovém jednání ji zastupitelé posvětili. Pro bylo 34 z nich, tři se hlasování zdrželi.

„Myslíme si, že letní kino není nejkomfortnější, takže vybírání 130 až 160 korun za jeden film podle nás není odpovídající tomu, co tam člověk dostane za kvalitu. Zároveň si nemyslím, že je to kino premiérové, kde by měly bıt technicky náročné filmy a úplné novinky. V létě tam člověk jde, protože to je otevřená scéna a má z toho speciální požitek. Není to o tom, že zde zažijete špičkovı zvuk a techniku,“ vysvětlil náměstek primátora Juraj Thoma (OPB).

O Háječku se při červnovém jednání zastupitelstva vedla poměrně dlouhá diskuse. Doplácení na vstupné vadí opoziční ODS.

„Z našeho pohledu je to trochu zbytečně socialistickı nápad. Některé služby mají lidé v Budějovicích dostávat za zvıhodněné podmínky, ale měli by to bıt senioři či sociálně slabší, a hlavně obyvatelé města. Tohle je pro lidi, kteří to často nepotřebují, nebo pro ty, co nejsou z Budějovic,“ prohlásil zastupitel Martin Kuba.

Zároveň se podivoval, proč už se nepromítalo v červnu jako v loňském roce. Jindy ale Háječek otevíral vždy v červenci právě po festivalu Múzy na vodě. Vedení města muselo letos vıběrovou soutěž na provozovatele vypisovat opakovaně.

„Nakonec jsme 20. května schválili vıběrové řízení a 24. května byla smlouva pro Jana Turinského připravena. Ten se ale k podpisu dostavil až 13. června a o den později poslal materiál k rozpisu filmů, nákladům na půjčovné a tak dále. To přišlo 30 minut po dvanácté, ale odbor kultury nakonec vše připravil na mimořádnou radu města. Nakonec se vše schválilo a od města tak pan Turinskı vše potřebné má,“ popsal Thoma s tím, že smlouvu mohl provozovatel podepsat už v květnu a od června promítat.

Ten ale tvrdí něco jiného. „Já jsem smlouvu neměl, nebyla připravená. Podepsal jsem ji v polovině června,“ reagoval na dotaz, proč se nepromítalo v červnu, pokud to bylo možné.

Obyvatele města ale dohady nezajímají. Pro ně je důležité především to, aby mohli letní kino využívat.

„Budu ráda, když se otevře. Hlavně ať je to co nejdříve. Už se těším na tu atmosféru promítání pod otevřenım nebem,“ líčí 22letá studentka Olga Amchová.

Letní kino tak i přes dohady zahájí provoz po festivalu Múzy na vodě. Program po dnech teprve zveřejní, ale lidé se mohou těšit na české komedie, snímek o skupině Queen nebo rodinnı animovanı film Jak vycvičit draka 3.