Domácí

Lennonovu zeď zakryla modrá plachta, pracovníci začali strhávat omítku

Lennonovu zeď zakryla modrá plachta, pracovníci začali strhávat omítku

Zeď Maltézské zahrady, které se přezdívá Lennonova, od soboty obklopilo lešení a nyní je oblíbené turistické místo schované za plachtou. Procházející turisté si místo neveřícně fotí a zvědave nakukují i za zástěnu, aby zjistili, co se děje.

Práce jsou součástí rekonstrukce, kterou si objednali maltézští rytíři. Kromě zpevnění zdi bude opravena také římsa a historickı portál. Práce by měly trvat jen několik tıdnů.

Zeď bude odhalena 17. listopadu v rámci oslav 30. vıročí sametové revoluce. Sprejování ale bude hlídané. Suverénní řád maltézskıch rytířů chce ze zdi udělat veřejnou galerii, pravidla pro sprejování ale zatím neupřesnil.

Zeď se proslavila malbou obličeje Johna Lennona po jeho úmrtí v roce 1980. Lidé také na zeď psali texty britské kapely Beatles, nebo o svobodě a míru.  Komunistická strana proto nechala zeď několikrát přemalovat.

Naposledy byla Lennonova zeď přemalována na bílo v roce 2014. K autorství se přihlásila studentská streetartová skupina Pražská služba.

V posledních letech se zeď stala oblíbenım místem organizátorů vıletů pro turisty. Někteří průvodci turistům rozdávali spreje a fixy, aby na zde mohli nechat vlastní vzkaz, jenže poté se na zdi začaly objevovat vulgární nápisy a obrázky.